Zile’de Tarihi Hamam ve 18 ev Restore Ediliyor

Tokat’ın Zile ilçesinde bulunan tarihi evlerin yoğun olduğu Amasya Caddesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2. Etap restorasyon çalışmaları başlıyor. 
Amasya Caddesi’nde bulunan 18 mülk sahiplerinden alınan muvafakat ile evler aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırılacak.
Ülke kültürel değerlerinin korunması ve yaşatılması açısından projenin önemini belirten Mimar Osman İnci,  “Projenin ana amacı tarihi ve kültürel dokunun aslına uygun olarak gün yüzüne çıkarılmasıdır.
Zile kent tarihi dokusunun korunması, ülke kültürel değerlerinin korunması ve yaşatılması açısından önemlidir. Restorasyon projelerinin hazırlanmasını tamamladık. Ekiplerimiz sahada ve lazer scanner taramaları ile kayıt altına alınma sürecini tamamlıyorlar.”
Daha önce 17 evin sokak sağlıklaştırmasının yapıldığını belirten Zile Belediyesi Başkanı Şükrü Sargın, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 1 hamam ve 18 evin proje ödeneklerinin ayrıldığını bununla ilgili imza töreni yapıldığını söyledi. Amasya caddesinde Türkiye’nin en önemli Türk evi dokularından biri olduğunu ifade eden
Başkan Sargın, “Mülkiyet sahipleri belediye toplantı salonunda yapılan törenle muvafakat imzalarını attılar.

1 Hamam ve 18 evin önce röle ve restorasyon projeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanıp kurul onayından çıkarılacak. Daha sonrada buralar restore edilip turizme açılacak. Destek ve katkılarından dolayı Bakanlığımıza teşekkür ederiz” dedi.

Ev sahiplerinden Ünal Hamamcı, Allah devletimizden razı olsun evlerimiz başımıza uçuyordu. Bu projeyle evlerimiz restore edilip yeniden hayat bulacak.