Zeynep zarife Üngör :“Hem pazarın hem de halkın durumu çok kötü”

“Hem pazarın hem de halkın durumu çok kötü”

Sesim TV’ye konuşan Tokat İl Kadın Kolu Başkanı Zeynep Zarife Üngör, Tokat köylü pazarını her hafta dolaştıklarını belirterek, “Pazarın durumu çok kötü. Normalde halkın durumu çok kötü. Ev ziyaretleri de yapıyoruz. Her hafta fiyatlar artıyor. İnsanların şikâyetleri de aynı yönde artıyor. Üretici üretim giderlerinin çok yüksek olmasından dolayı fiyatların yüksek olduğunu söylüyor. ‘Yüksek karlar elde etmiyoruz’ diyor” dedi.

Halinden memnun olanların da olduğunu belirten Üngör, “Ancak bu şaşılacak bir durum.  Şükretmediğimiz için böyle olduğunu söylüyorlar. Herkesin parasının olduğunu söyleyenler var. Genelde halka sorduğumuz zaman kimsenin çantası dolu değil. Eskiden 1 kilo alıyorum diyenler şimdi gramla alıyorum diyorlar” şeklinde konuştu.

“10 bin lira asgari ücret verilse o da yetmez”

Ülkenin ekonomisini milletvekili maaşıyla değerlendirilmesinin de bir ölçüt olmadığını kaydeden Üngördü,Gönül ister herkes eşit olsun öyle de olmalı. Baktığımız zaman asgari ücret çok düşük. 10.000 lira verilse bu bile yetmiyor. Ortadaki durum tamamen yönetilememekten kaynaklı ortaya çıkıyor” diye ekledi ve şöyle devam etti:

“Herkes yoksul, çaresiz ve şikâyetçi”

“AKP hükümetinin adalet adına yaptığı tek şey halkı yoksullukta eşitlemek olmuş. Herkes yoksul, çaresiz ve şikâyetçi. Çok kanıksanmış ve umutsuzluk var. Sürekli böyle gidileceği düşünülüyor ama gitmeyecek. Halkın hali perişan durumda sorumlunun da hükümet olduğunun farkındalar bunu da yüreklilikle dillendiriyorlar. Çiftçi bitmiş durumda. İşsizler, atanamayan bir felsefe öğretmeni bugün KPSS’ye ikinci defa girmiş bir öncekinde yaşanan usulsüzlükten dolayı. Bunlar da ülkenin neresine, hangi birimine dokunursak dokunalım hükümet kaynaklı, yönetilememe kaynaklı bir problemlemden kaynaklanıyor.”

“Tek çözüm sandık. Bu işin başka çözüm yolu kalmadı”

“Memleketin çok verimli toprakları olduğunu herkes söylüyor. Bu memlekette aç kalmanın ayıp olduğunu söyleyenler de var ama değiştirmek elimizde. Çözüm önerilerini de anlatıyoruz. Tek çözüm sandık. Bu işin başka çözüm yolu kalmadı. Hükümetin bir şey yapacağı da yok. AKP’den kurtulmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Halk farkına varmış. Bunlar gitsin kim gelirse gelsin diye düşünüyorlar. Gidecekler bundan eminiz.”