Bugün Anadolu Adliyesi’nde ifade veren AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e yurt dışına çıkma yasağı konuldu. Çifte vatandaş olan Öker, Avusturya’da omurilik tedavisini sürdürüyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, bugün İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde ifade verdi.

HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz, Zeynel Özen, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi, Maltepe Cemevi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Cemevi yöneticileri Öker’e destek için adliyeye gelenler arasındaydı.

Mahkeme soncunda Öker’e yurtdışına çıkma yasağı verilirken Öker’in iddianamesi henüz hazır değil. Var olan dosyada AABK’nin 2012, 2013, 2014 yıllarındaki etkinliklerinde yaptığı konuşmalar, Gezi direnişi ve İstanbul’da yapılan 3’üncü köprüye Alevi katliamcısı olarak bilinen Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi konusundaki sosyal medya paylaşımları suç unsuru olarak yer alıyor.

“BİZE BU SORUNLARI YARATANLARI TOPLUM VİCDANINDA YARGILIYORUZ”

İfade sonrası adliye önünde basın açıklamalarda bulunan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, bu baskıların kendisini yıldıramayacağını vurguladı. Öker, “Alevi kurumlarında yöneticilik yapanlar olarak tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmezsek yoldan düşeriz, öğretimizin dışına çıkarız, tarih karşısında yargılanırız. Şu an burada hukuki bir yargılama var ama toplumumuzun vicdanında bize bu sorunları yaratanları yargılıyoruz” dedi.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’de yerlerde sürünen bir adalet olduğuna vurgu yapan AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat ise “Bizim mitinglerimizde, toplantılarımızda yaptığımız konuşmaları yargılamaya kalkarlarsa 9 ciltlik bir iddianame hazırlamaları gerekecek. Vicdanen kimliğimize, var oluş değerlerimize uygun olan şeyleri paylaştık paylaşmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu davanın Avrupa Alevi örgütlülüğüne bir operasyon olduğunu kaydeden Mat, “Biz savaştan değil barıştan taraf bir mücadele sürdürüyoruz. Tüm baskılara inat biz yine dostlarımızla, yoldaşlarımızla demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz. Alsınlar adalet saraylarını başlarına vursunlar” dedi.

“ALEVİLERE MESAJ VERİLMEK İSTENİYOR”

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen de şu anda Kürtlere ve Alevilere büyük bir baskı olduğunu ifade ederek Turgut Öker, şahsında Alevilere bir mesaj verilmek ve Alevi örgütlülüğünün etkisiz hale getirilmek istendiğini belirtti.

“7 YIL GERİYE DÖNÜK ARAŞTIRMA YAPILMIŞ”

Öker’in avukatı Seyit Sönmez ise bugün yeni yargı paketinin yürürlüğe girdiğini hatırlatarak yeni yargı paketinde yer alan düşünce ve ifade özgürlüğünün genişliğini savcıya ve hakime anlatamadıklarını kaydetti. Öker’e suçlama olarak yöneltilen konuların üzerinden 6-7 yıl geçtiğine değinen Sönmez, normalde soruşturma makamlarının bir suçu görerek harekete geçtiklerini ancak bu dosyada öyle bir şey olmadığını Turgut Öker’in bilinçli seçilerek 7 yıl geriye dönük bir araştırma yapıldığını belirtti.

Kaynak: PİRHA

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi