Yunanistan’da ekonomik buhranın artçı sarsıntıları devam ediyor. Komşu ülkede milyonlarca insan yoksulluk sınırında hayat mücadelesi veriyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’nün açıkladığı veriler, ‘kalkınma’ ve ‘ekonomik krizden nihai çıkış’ sloganları ile iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi Hükümeti’ne yakın medya kuruluşlarının gündeminde. OECD’nin raporunda, her 10 Yunanistan vatandaşından neredeyse yedisinin aşırı yoksulluk ile mücadele verdiği kaydedildi.

Yunan Şirketler Federasyonu (SEV) bülteninde yayınlanan rakamlar, Yunanistan’daki nüfusun yüzde 68,3’ünün yoksulluk sınırının yakınında veya altında yaşadığını, yüzde 12,9’un ise zaten bu çizginin altında bir gelirle yaşam mücadelesi verdiğini gösteriyor. Her iki vatandaştan biri ise, üç aylık maaşını zamanında almadığı zaman yoksulluk sınırının altına düşme tehlikesi ile karşı karşıya geliyor.

OECD verilerine göre her iki Yunanistan vatandaşından biri (%50,4) kaliteli bir yaşam sürme fırsatına sahip dahil. SEV, Yunanistan’ın 2010’ların mali kriziyle daha da kötüleşen gelir eşitsizliğinde Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığını kaydetti.

İKTİDAR PARTİLERİ SINIFTA KALDI

Yunanistan gündemine damgasını vuran yeni veriler, Syriza ve Yeni Demokrasi partilerini zor durumda bırakıyor. Veriler gerek merkez solun gerekse de muhafazakar kanadın sosyal buhran ile mücadelede sınıfta kaldığını gösteriyor.