Seri plakalı 9 adet Sokadda Superb aracın Diyanet İşleri Başkanlığı birim amirlerine tahsis edildiği belirtiliyor.

Diyanet Vakfı iştiraki KOMAŞ A.Ş. üzerinden alınan sivil plakalı dokuz adet Skoda Superb marka aracın, Diyanet’in birim amirlerine tahsis edildiği öne sürüldü.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Mushafları İnceleme ve Strateji Başkanlığı gibi birimlerin de aralarında olduğu Diyanet’e bağlı birimlerde görevli yöneticilere, Diyanet Vakfı iştiraki KOMAŞ A.Ş. üzerinden satın alınan D segment olarak sınıflandırılan Skoda Superb araçlar tahsis edildi.

Lüks araçların filo şeklinde satın alındığını ortaya koyan seri plakaların, “Seyahatlerde dikkati çekmemesi” gerekçesiyle resmi olmadığı bildirildi.

Promosyon maaşlarla mı alındı?

Edinilen bilgiye göre, maaş anlaşması kapsamında personele dağıtılan promosyon tutarının düşük olması başkanlık içinde, lüks makam araçlarına bağlanıyor. Araçların promosyondan ayrılan paydan alındığını öne süren bir Diyanet personeli, “El altından alınan arabalar, bir şekilde Diyanet Vakfı iştiraklerine kaydediliyor. A8 ile ilgili doğru düzgün tek bir açıklama yapılmadı. Skandal Diyanet’e zarar verdi. Sadece, ‘İade edildi’ denildi. Nereye iade edildi, ne zaman alındı? Bu soruların cevabı hiç verilmedi” ifadelerini kullandı.