Dünya’nın üzerinde kurulu direk

Emek zay olmadan sızlar mı yürek…

Tarih boyunca insanlık, alınterinin onuru ile yaşayanlar ve emeği sömürenlerin mücadelesini vermiştir. 1 Mayıs, 1890 yılında ilk kez kutlandığından bu güne kadar, tüm Dünya emekçilerinin dayanışma günü olmuştur. Biz emekçiler bu yılki 1 Mayıs kutlamalarımız için alanlara inemiyoruz. Vahşi kapitalizmin, doğayı ve ekolojik dengeyi tehtit eder politikalarının sonucunda Dünya virüs salgını ile karşı karşıyadır. İnsanlığı tehdit eden salgın karşısında bile emekçilere ”evde kal” diyerek açlığa mahkum eden kapitalizmin ülkemizdeki temsilcisi siyasal islam iktidarı, en insani yardımları dahi yapmamaktadır. Emekçiler açlığa, işsizliğe mahkum edilmektedir. İşçinin emekçinin dayanışma günü olan 1 Mayıs 2020 yılında bu bağlamda daha da anlamlıdır.1 Mayıs’ ın birlik, dayanışma ve mücadele ruhuna yakışır bir sorumluluktan hareket ile, halkın birbiri ile dayanışma ağları kurması çok önemlidir

2020 1 Mayısında biz emeği ile yaşama tutunanlar açısından değişen bir şey yoktur, Milyonlarca işsiz, milyonlarca açlık sınırında yaşama tutunan emekçi, virüs salgını ile kapanan on binlerce küçük işletme ve kaderine terk edilen emekçiler. Halka reva görülen ise, kul olma, saray rejimine boyun eğme, siyasal islam söylemlerine biat eden bir yaşamdır.

Biz emekçi halklar olarak;

Kadınları eve mahkum eden, emeğini ve kimliğini hiçe sayıp görmeyen zihniyetin tam karşısında durmaya devam edeceğiz.

Halkın dayanışmasının önüne set çekenlerin tam karşısında olmaya devam edeceğiz.

Eğitimi ”ensarcılara teslim edenlerin” sağlığı ticarileştirenlerin, yaşamı siyasal islama mahkum edenlerin tam karşısında olacağız.

Karl Marx’ın; ”Tıpkı bir dinde insanın kendi beyninin ürünü olan şeylerin yönetimine girmesi gibi, kapitalist üretimde de, insanoğlu, kendi elinden çıkma ürünler tarafından yönetilir” sözlerinin gereği ülkemizde siyasal islam, dünyada ise kapitalizmin tam karşısındayız.

İşçiler, işsizliğe mahkum edilmeiş milyonlar, çocuk işçiler, çocuk gelinler, şiddet mağduru kadınlar ve kepenk kapatmış onbinlerce esnaf, biz omuz omuza olmaya ve dayanışmaya devam edeceğiz.

YAŞASIN 1 MAYIS BİRLİK VE MÜCADELE GÜNÜMÜZ.!

YAŞASIN DAYANIŞMA…
PİR SULTAN ABDAL
KÜLTÜR DERNEĞİ
GENEL MERKEZ

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi