Yargıtay Başsavcısı, partinin kapatılması davası kapsamında HDP’nin hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesini talep etti.

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) açılan kapatma davasıyla ilgili talepte bulundu.

HaberTürk’ün haberine göre başsavcı, HDP’nin hazine yardımı bulunan hesaplarının bloke edilmesini talep etti.

Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırlamış ve 843 sayfalık iddianamede, 451 partili hakkında siyasi yasak talep etmişti.

“DEVLET YARDIMLARI PARTİ FAALİYETLERİ DIŞINDA KULLANILIYOR”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, talebinin gerekçesini ise şu sözlerle özetledi:

“7 Haziran 2021 tarihli iddianamemiz ve 29 Kasım 2021 tarihli esas hakkındaki görüşümüzde ayrıntılarıyla açıklanan ve davalı partinin terör örgütü ile organik bağını gösteren eylem ve söylemlerine devam ettiği anlaşılmakla, sadece partinin ihtiyaçları veya parti çalışmalarında kullanılmak gayesiyle verilen devlet yardımlarının parti faaliyetleri dışında terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanılmasının engellenmesi bakımından bu yardımların geri alınmasındaki olası güçlükler gözetilerek, devlet yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesini yeniden talep etmek zarureti hasıl olmuştur.

“KAPATILMA DAVASI İVEDİLİKLE GÖRÜŞÜLMELİ”

Davalı parti ile ilgili açılan davada delillerin toplandığı ve karar aşamasına geldiği de gözetilerek; davalı parti hakkında kapatma kararı veya devlet yardımından yoksun bırakılma kararı verilmesi halinde ödenen ya da ödenecek devlet yardımının harcanma ihtimali nazara alınarak; talebimizin ivedilikle görüşülüp, devlet yardımının bulunduğu banka hesabına dava süresince tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi kamu adına arz ve talep olunur.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz ay Anayasa Mahkemesi’ni daha fazla gecikmeyerek kapatma kararı vermeye çağırmıştı. Bu çağrıyı MHP milletvekillerinden de Meclis’te dile getirenler olmuştu.