Virüsten ölenlerin sayısı 521’e yükseldi

Çin’de ortaya çıkan ölümcül  Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 521’e yükseldi. Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, virüsten etkilenenlerin sayısının 17 bin 335, hastanelerden taburcu olanların sayısının ise 21 bin 558 kişi olduğunu açıkladı.

Çin’de ortaya çıkan ölümcül Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısının 521’e yükseldiğini açıkladı.

Wei, vrüsten etkilenenlerin sayısının 17 bin 335, hastanelerden taburcu olanların sayısının ise 21 bin 558 kişi olduğunu belirtti.

BİN YATAKLI HASTANE AÇILDI

Virüsün merkezi konumundaki Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ise yapımı sekiz gün önce başlayan bin yataklı hastane açıldı.
Çin medyasına göre hastanede, orduya bağlı sağlık çalışanlarından oluşan bin 400 kişi görev yapıyor. Benzer büyüklükte bir hastanenin de 5 Şubat’ta tamamlanacağı açıklandı.

Reuters’a konuşan Ulusal Sağlık Komisyonu sözcüsü Jiao Yahui, sözkonusu iki hastanenin tamamlanması ile kentteki yatak kapasitesinin 10 bine ulaşacağını söyledi.

Yahui, bu kapasitenin, salgınla mücadele için yeterli olacağını savundu.

EN AZ 24 ÜLKEYE YAYILDI

Öte yandan, virüsle mücadele kapsamında 800 kilometre doğudaki Wenzhou şehrinde yolları barikatlarla kapatarak, insanlara evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı. ABD ve Avustralya yakın zaman içinde Çin’e seyahat etmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine girişini engelleyeceğini duyurdu. Güney Kore, seyahat engelini, Hubei eyaletine gitmiş olanlarla sınırladı.

Çok sayıda ülke Hubei eyaletindeki vatandaşlarını tahliye ediyor ve karantina işlemleri uyguluyor. Şimdiye dek az 24 ülkeye yayıldığı belirtilen salgın nedeniyle Rusya, Nepal ve Moğolistan, Çin ile kara sınırını geçişlere kapattı. Çin genelinde 50 milyon insanın, karantina önlemleri kapsamında kısıtlı bir yaşam içinde tutulduğu belirtildi.

Öte yandan can kaybı sayısı Çin’de, 2002-2003 yıllarında şiddetli akut solunum yolu sendromunun (SARS) neden olduğu ölü sayısını geçti.

Çin’de Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 2002-2003 yıllarında SARS’dan dolayı 349 kişi yaşamını yitirmişti.

VİRÜS NASIL ORTAYA ÇIKTI

Virüs, ilk olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Wuanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Hubei eyaletinde daha önce başta eyaletin ve salgının merkezi olarak görülen Wuhan kenti ile eyaletteki 16 kentte metro, feribot, otobüs gibi toplu ulaşım hizmetler durdurulmuş, bazı kentlerde hastane, eczane, petrol ofisi ve gıda marketlerinin dışındaki işletmelerin çalışmaması gerektiği açıklanmıştı.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü de “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti.