Vazgeçmiyoruz

Adalet Olmadan Eşitlik Olmaz.

Bir gece yarısı bomba gibi düştü gündeme İstanbul Sözleşmesi Fesihi.

Peki neydi bu istanbul sözleşmesi! kısaca hatırlayalım.

Türkiye dahil 20 ülke tarafından onaylanmış istanbul’da imzaya açıldığı için adı istanbul sözleşmesi olarakta bilinen Avrupanın ilk Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi kısaca “İstanbul Sözleşmesi”

TBMM’de 24 Kasım 2011 tarihinde onaylanarak yasalaşmış fakat 20 Mart 2021’de bir gece yarısı kararnamesi ile sözleşme feshedilmiştir.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin her geçen gün arttığı bir süreçte hukuksuzca bu sözleşmeden çıkılması yaşanan bunca mağduriyetlere bir yenisini daha eklemiştir.

Biz kadınların hayatın her alanında verdiğimiz yaşam ve varolma mücadelesi hiçkimsenin politik malzemesi olamaz olmamalı.

Kadının fiziksel şiddetin yanısıra ekonomik, psikolojik ve cinsel şiddetede maruz kaldığı bu çağda Kadınlar ve Erkekler arasındaki hukukî ve fiili eşitliğin gerçekleşmesinin anahtarı ve unsuru olan bu sözleşmeden çıkılması ile gündeme bu sözleşmeden esinlenerek hazırlanan bir kanun maddesi’de geliyor.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına karşı Şiddetin Önlenmesine dair yasa kanun 2.Maddesinde referans verildiği üzre kapsamdaki esaslar büyük ölçüde İstanbul Sözleşmesine göre oluşturulmuşken şimdi bizi neler bekliyor?

Ülkemizde Kadın cinayetlerinde istatiklerin her geçen gün arttığı artık rakamlardan ibaret hayatların görülmesi bilinmesi çığlıkların duyulması ve hayatlara dokunulması temennisi ile.”İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” “Vazgeçmiyoruz”