Van Gölü’nde mültecileri taşıyan tekne battı. Teknede bulunanlardan 64 mülteci kurtarılırken, 7 mülteci yaşamını yitirdi.

Van Gölü’nün Bitlis’in Adilcevaz ilçesi açıklarında mültecileri taşıyan bir tekne battı. Bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Teknede bulunanlardan 64 mülteci kurtarıldı, 7 mülteci yaşamını yitirdi. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artabileceği belirtildi. Teknenin aşırı rüzgar nedeniyle alabora olduğu kaydedildi.

Bitlis Valiliği konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sabah saat 02.30-03.00 sularında ilçenin Erikbağı ve Karşıyaka köyleri arasında kalan Van Gölü kıyısındaki bir alanda Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu mültecileri taşıyan teknenin kıyıya yaklaşırken, alabora olduğu belirtildi.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlk belirlemelere göre olay yerinde 5 kişi ölü olarak bulunurken kaldırıldıkları Adilcevaz hastanemizde ise 2 kişinin de vefat etmesi ile beraber toplam da 7 şahıs hayatını kaybetmiştir. Kurtulan 64 kişi, barınma ve bakım ihtiyaçları giderilmek, ayrıca resmi işlemleri yürütülmek üzere Adilcevaz ilçe merkezine ve Ahlat ve Tatvan’daki hastanelerimize nakledilmişlerdir. Bölgede, jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince arama tarama ve kurtarma faaliyetleri yürütülmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

 

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi