Üretimden kopan toplumun bütün değer yargılarından kopacağını belirten Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ovacık’ta kurulan kadın koparatifi ile herkesin sağlıklı ürün tüketmesini, kadınların ailelerinin ekonomisine katkı sağladığını ve birçok öğrenciye burs imkanı tanıyarak okumalarını sağladıklarını söyledi.

Haberin Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=lreAkBqQJgI&feature=youtu.be

Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ovacık’ta kurulan kadın koparatifine ve üretime dair değerlendirmelerde bulundu.

Ovacık Belediyesi olarak kadınların kurmuş olduğu kooperatifi desteklediklerini belirten Sarıgül, “Ovacık’ta kadınlar tarafından yetiştirilen doğal ürünleri Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki insanlarımıza ulaştırarak daha sağlıklı ürünler tüketmelerini sağlıyoruz. Ovacık Belediyesi’nin kurumsal desteğinin olmasından dolayı güvence altında olan ürünlerdir. Ürünleri kargo ile sağlıklı bir şekilde kapıya ulaştırıyoruz” dedi.

“SİZLER DESTEKLERSENİZ BU TİP KURUMLAR AYAKTA KALIR”

Sosyal anlamda desteklenen bu koparatif sayesinde birçok öğrencinin okuduğunu ve birçok kadının da ailesinin bütçesine katkı sağladığını dile getiren Sarıgül, “Sizler desteklerseniz bu tip kurumlar ayakta kalır. Özellikle yerinde ürünü almanız oradaki istihdamı daha da güçlü kılacaktır” diye konuştu.

“ÜRETİM KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

Üretimin belediyecilik faliyeti olduğunu kaydeden Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizdeki krizi de düşünürsek çok büyük devasa binalar yapmanın çözüm olmadığını gördük. Üretim yoksa yozluk var, kültür tükenmişliği var, işsizlik var. Dolayısı ile biz eskiden beridir atalarımızın ürettiği o sağlıklı ürünler ile büyüdük. Şimdi yeni nesil çocuklarımıza da o ürünleri yetiştirmek istiyoruz. Yoksa gelecek felaket. Herkesin özüne dönmesi lazım. Çünkü baktığınızda ekim bir yandan bir kültürdür. Bir şeyi nereye tohum olarak ekerseniz ekin insana ekin, eğitme ekin, toprağa ekin ama her şeyin toplamında bir üretim kültürü oluşturmak zorundayız. Üretimden kopmuş toplum bütün değer yargılarından kopmaya başlayacaktır.

Mahbip DİLEK/İSTANBUL

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi