İstanbul’da Koç Üniversitesi‘nin yurdunda F.B., isimli Kürt öğrenciye ırkı ve mezhebi nedeniyle yapıldığı iddia edilen saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmada şüpheli öğrenci “yaralama” suçundan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gazete Pencere’nin yer verdiği bilgilere göre; saldırıya uğrayan F.B de saldırganlar tarafından “cinsel saldırı” iddiasıyla suçlandı.

Koç Üniversitesi’nde burslu okuyan öğrencinin Kürt ve Alevi olduğu için odasında kalan diğer iki öğrencinin sistematik saldırısına uğradığı ileri sürülmüştü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında saldırıya uğrayan F.B. ve Arda D. “müşteki, şüpheli”, ırkçı saldırıyı gerçekleştiren Arda D.’nin arkadaşı Hasan Ege Karanfil ise “bilgi sahibi” sıfatıyla emniyette ifade verdi.

Kızgın ütüyle işkence iddiası

TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi, üniversite öğrencisi F.B.’yi kendi odalarında istemedikleri için yüzünden ve karnından yaralayan, kızgın ütüyle saldırıp ırkçı söylemlerle hakaretler eden Arda D. İle Hasan Ege Karanfil, haklarında yapılan şikayetin ardından F.B.’yi “cinsel saldırıda bulunduğunu” ileri sürmüşlerdi.

Savcılık ifadelerinin ardından hakimliğe sevk edilen A.D. “yaralama” suçundan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hasan Ege Karanfil’in şahitliği üzerinde “sarkıntılık suretiyle cinsel saldırı” suçundan yargılanan F.B. de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

F.B’nin savcılık ifadesinde, Hasan Ege Karanfil’in kendisine karşı ırk ve mezhep konusunda ayrımcılık yaptığını ve ütüyle zarar vereceğini söyleyerek tehdit ettiğini anlattı.

F.B’nin yaralanmasına ilişkin alınan doktor raporlarına göre “basit tıbbi müdahale ile iyileşmez nitelikte yaralanması” olduğu belirtildi.