Merhaba , bizler dünyadaki olumsuzluklardan en çok etkilenen kesimiz. Halk sağlığını tehlikeye atan  her şey mevcut yapılanmanın en alt tabakasında olan halk tabakası olmamızdan ötürü en çok bizleri bağlıyor.
     Bilim adamları dünyanın dört bir yanında Covid-19 için aşı ve ilaç çalışması yapıyorlar, yakın dönemde hem ilacını hem de aşısını bulacakları kesindir.
     Peki bizler ne yapacağız, evde oturup ya da işimizde hastalanmayı ya da ölmeyi mi bekleyelim? Kuşkusuz bizlerin de bir şeyler yapması gerekiyor; ağlamak, üzülmek, kızmak gibi gülmek de insani bir duygu ve bu duygumuzu kullanmayı hiç bırakmamamız gerekiyor. Birincisi güldüğümüzde tüm kaslarımız, sinirlerimiz çalışıyor ve beynimiz endorfin salgılıyor, anlayacağınız mutluluk hormonu.
Samimiyet oksitosin salgılatıyor yani özgüven hormonu. Doğal beslenmemiz gündüz sertotonin salgılamamızı, gece de sirkadiyen ritmimize uygun kap karanlıkta uyursak melatonin salgılamamızı sağlar, melatonin de vücudumuzu iyileştirir.Bizim hastalanmamızı engelleyen ya da hastalanmışsak iyileştiren şey ise  samimi duygularımızdır.
     Samimi duygularımızla güzel günlerde görüşmek dileğiyle. Dostlukla…PNİ.Uzm.Fzt.İbrahim MAYDA

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi