Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Özlem Alev Demirel “Turgut Öker hakkındaki dava iptal edilmelidir!” dedi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dedelgasyonu Başkan Yartdımcısı Özlem Alev Demirel, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında açılan davanın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık bir ay önce AABK Onursal Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi 25. Dönem Milletvekili Turgut Öker, Türkiye’ye giriş yaptığı sırada gözaltına alınmıştı. Öker hakkında 2014 ve 2015 yıllarında yaptığı konuşmalar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma açılmıştı. İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Öker’e yurtydışına çıkma yasağı konuldu.

SON İKİ YILDA YÜZLERCE DAVA AÇILDI

Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Dedelgasyonu Başkan Yartdımcısı Özlem Alev Demirel, Öker’in Türkiye’deki birçok insanla aynı kaderi paylaştığını kaydetti. Sadece Alevi örgütleri temsilcileri ve üyeleri hakkında son iki yılda sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar nedeniyle yüzlerce dava açıldığını ve tutuklamaların gerçekletirildiğini ifade eden Demirel, şunları belirtti:

“Bir süreden beri başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, mevcut yönetime yönelik her türlü politik eleştiri, yargı yoluyla bastırılmaya calışılmaktadır. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde hızla artan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davaları bu gerceğin yalın bir ifadesidir. Örneğin, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk 4 yıllık döneminde bu bağlamda verilen hapis cezası kararları 65’ten 1575’e çıkmıştır! Belirtmek bile gerekmiyor ki, az çok demokrasinin olduğu bir ülkede bu tür uygulamalara rastlanılamaz.

“DEVELT YETKİLİLERİ BU TÜR BASKILARA SON VERMELİDİR”

Türkiye’deki devlet yetkilileri bu tür uygulamalara bir son vermelidir. Yargı; düşünce ve ifade özgürlüğünü boğmanın değil, korumanın bir aracı olmalıdır. Sayın Turgut Öker nezdinde Alevi inancından insanlara gözdağı verilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Düşüncesini ifade ettiği için hakkında açılan dava sonlandırılmalı, yurtdışına çıkma yasağı ise hemen kaldırılmalıdır.”

HABER MERKEZİ