Tüm Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (Tüm TOKDER) kurucu başkanı Ali Gökçe, hayatını kaybetti. Gökçe’nin cenaze töreni bugün saat 17.00’de Nurtepe Cemevinde yapılacak.

Tüm Tokatlılar Kültür ce Dayanışma Derneğ (Tüm TOKDER) kurucu başkanı Ali Gökçe, hayatını kaybetti. Yaşamı boyunca sol partilerde ve sivil toplum kuruluşlarında emek ve demokrasi mücadelesi yürüten Gökçe’nin cenaze töreni bugün saat 17.00’de Nurtepe Cemevinde yapılacak.

Yaşamını demokrasi mücadelesine adamış gençlik yıllarında Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) ve Halkın Kurtuluşu, 1980’li yillarda Türkiye devrimci Komünist Partisi (TDKP), Deniz Gezmiş ekolüne bağlı Özgürlük Dünyası ve Evrensel Gazetesi EMEP üyesi politik birikime sahip önemli sosyalist geçmişi olan bir kişilik Ali Gökçe.

ALİ GÖKÇE HAKKINDA

1960 yılında Kızıldere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde orta ve liseyi Niksar’da bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Bir müddet özel bir firmada muhasebeci olarak çalıştı. Daha sonra Mecidiyeköy’de kendi muhasebe bürosunu kurdu. Staj yapmak zorunda kalan birçok öğrenciye olanak sağladı. Bir çok dernek ve demokratik kuruluşlarda görev üstlendi. Kızıldere Köy Derneği kurucu başkanlığı ve yöneticiliği, Mali Müşavir Muhasebeciler merkez yöneticiliği, İstanbul’da bulunan Tokat yöre derneklerini bir araya getirerek kurduğu merkez dernek Tüm TOKDER kurucu başkanlığı ve iki donem başkanlık yaptı. Federasyon delegeligi gibi dernek başkanlıkları, Kızıldere Ataköy Belediyesinin kuruluşu için 1998 yılında toplumu örgütleyip belediyenin kurulmasına önderlik etti. Bağımsız olarak seçimlere katılıp ve iki dönem belediye başkanlığı yaptı. Toplumcu, aydınlanmacı yönünü dernekler, siyasi partiler içinde faaliyette bulundu. Kızıldere Ataköy Belediye başkanlık yarışını CHP ile son katıldıgı seçimi az fark ile kaybetmiş olması onu mücadeleden alıkoymamış toplumuna olan sorumluluk bilinciyle mücadelenin en önünde yer almıştır.

Yaşamını sürdürdügü İstanbul Sarıyer’de CHP Sarıyer ilçe yöneticiliği, demokratik kitle örgütleriyle çalışma yürütmüş, Tokat belde belediyelerinin kapatılmaması için inanılmaz özverili çalışması toplum tarafindan sevilmiştir. Saygınlığı olan devrimci yurtsever birisi olarak hep saygıyı hak edecektir.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi