. TOKDEF Genel Başkanı Özel: “Biz insanların güler yüzlülüğünü, birlikteliğini yaşamak istiyoruz”

İstanbul’da merkezi bulunan Tokat İli Dernekler Federasyonu (TOKDEF) Genel Başkanı İlhami Özel Sesim TV’ye bugüne kadar neler yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

Tokat merkez Yağmurlu Köyü’nden olan Özel, “Yaklaşık 1 buçuk yılı geçkin süredir biz bayrağı devraldık. Göreve geldiğimizden bu yana birlik ve beraberliği sağlamak amaçlı her türlü etkinliklerde birlikte hareket etmeye çalıştık. Bir derneğin üst çatı kurumu olarak biz derneklerimizle beraber ne yapılması gerekiyorsa, birlikte nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa o yöreye, o köye, o derneğe nasıl yardımcı olunması gerekiyorsa bizler bu süreç içerisinde elimizden geleni yapmaya çalıştık” dedi.

TOKDEF ailesi olarak yaklaşık 98 derneğin olduğunu ifade eden Özel, “Bu derneklerimizle beraber çevre, siyasi, kültürel pek çok etkinlik yaptık” bilgisini verdi.

 

‘Doğa katliamını kim yaparsa her zaman karşısında olacağız’

Günçalı Köyü’ndeki doğa katliamına karşı da bir basın açıklaması yaptıklarını kaydeden Özel, “Valiliğin önünde 5-10 bin kişilik bir basın açıklaması yaptık çünkü birlik ve beraberliği luşturduk ve bir talan karşısında birlikte ses çıkardık. Doğa katliamını kim yaparsa her zaman karşısında olacağız” dedi.

‘Biz insanların güler yüzlülüğünü, birlikteliğini yaşamak istiyoruz’

Yaklaşan Tokat günlerine dair de konuşan Özel, “Biz ilk defa geçtiğimiz yıl sağ-sol, din farkı gözetmeksizin bir birliktelik sağladık. Biz siyasi düşüncelerimizi, mezhep ayrımcılığını Tokat günlerinde yaşamak istemiyoruz. Biz insanların güler yüzlülüğünü, birlikteliğini yaşamak istiyoruz. Ayrıca geçen yıl Ellik Halayı rekoru kırdık 700 bin kişi ile birlikte” diye konuştu.

Genel Seçimler için yaklaşık 2397 Tokatlı’yı seçimlerde oy verme işlemleri için taşıdıklarını ifade eden Özel, “Seçmenin seçme hakkı kaybolmasın diye bu çalışmayı yaptık. Yaklaşık 63 otobüs gönderdik. Oyların ziyan olmaması amaçlı seçmen olduğu yerlerde oylarını kullanması için çabaladık. Siyasi parti gözetmeksizin yaptık bunu” bilgisini verdi.

https://youtu.be/dePX9jtTf_g

“Bırakın gençlerimiz uzaya nasıl çıkacaklarını düşünsün”

Okullara imam atamayı öngören “ÇEDES” projesini de değerlendiren Özel, “İbadetin yeri ile eğitimin yerinin ayrı olması lazım. Bırakın gençlerimiz uzaya nasıl çıkacaklarını düşünsün. İbadetlerini yapacak yerleri başka. Bu amaçla üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.

16 Eylül’de yapılacak olan laiklik mitingine biz de katılmayı düşünüyoruz” dedi.