TOKAT İL ÖZEL İDAREYE SESLENDİLER, NEDEN YOLUMUZ YAPILMIYOR?

Bitmek bilmeyen yol sorunu, 7 köyü temsilen Muhtar ve dernekler, Tokat İl özel idareye seslendi..

Tokat’ta 7 köyün ortak olarak kullandığı ancak yapılmayan yola yurttaşlar tepki gösteriyor. “Hasta olsa 5 dakikada varacağı yere 1 saatte varacak” diyen köylüler bir an önce yolun yapılmasını istiyor.

https://youtu.be/FWvP2CRp_80

Tokat’ta bitmek bilmeyen yola tepki gösteren bir kamyon şoförü, “Yol yola benzemiyor. Traktör bile zor geçiyor. Hiç memnun değiliz” dedi. Kamyon şoförü ile birlikte yolculuk eden bir yurttaş ise “Bizim buradan gönderdiğimiz vekillere sesleniyorum. Aldıkları paralar haram zıkkım olsun. Bu yolların hali ne? Neden gelip bu yollarda dolaşmıyorlar, bakmıyorlar” diye isyan etti.

https://youtu.be/L6l0-1iVrj4

Biz üvey evlat değiliz’

Ayvalı Köyü Dernek Başkanı “Tokat Niksar’dan Korulu köyü, Çay Köyü, Terzi Köyü ve Almusa bağlı bir grup yolu burası. Bu yol yıllardır var ama devlet bence bu yolu grup yolu olarak kabul etmiyor. Kabul etmiş olsa bu yolu bir şekilde yaparlar. 200 araç geliyorsa en az 100’ü sanayiye uğramadan gitmiyor. Biz üvey evlat değiliz. Devlet bize de sahip çıkmalı. Bu yolları siyasi düşünmemek lazım. Hizmet herkese olması lazım. Burada bir başka yol var orası çiçek gibi ama bu yola kimse sahip çıkmıyor. Burada insanlar mağdur. Muhtarlarımız dilekçe verdi. Bu dilekçelerin faaliyete geçirilip hızlandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘Çamurdan çıkamıyoruz’

Yolların çok berbat olduğunu ifade eden  pelitlik köyü eski muhtarlarından Mehmet Kurt da “Yollarımızın yapılmasını istiyoruz. Devlet bu yollara el atmalı” dedi. 4 yıldır Çay Köy Muhtarı olduğunu ifade eden Ali Rıza Hızar ise “Bizim müracaatlarımız var. Direkt 5 tane köy muhtarı olarak buraya grup olarak başvurduk. Dilekçelerimize herhangi bir cevap alamıyoruz. Bize söylenen ‘yapacağız, sıraya aldık, programa aldık.’ Ama ne sıraya alındık ne de program uygulanıyor. Bir türlü sıra gelmiyor. Kurulu Köyü’nde sanki ormanın içinde gidiyoruz. İki araba yan yana gidemiyor. Her an kazayla ölüm ile karşı karşıya geliyoruz. Bir yağmur yağdığında çamurdan çıkamıyoruz. Kar yağıyor yine aynı” diye konuştu.

‘Seçimde seçime yapacağız’ diyorlar

Ayvalı Köyü muhtarı ise “Ne yazık ki seçimden seçime yapacağız diyorlar. Oyumuzu versek de aynı duruyor” dedi. Ayvalı Köyü Derneği yöneticilerinden biri ise “Biz çevre köyler ve özelikle Ataköy Belde Belediyesi’ne nüfus sayımında ciddi anlamda destek oluyoruz. Biz aslında bu 3 km’lik yola Servet başkan destek olsa çok rahat halederiz. Bu yıl daha da berbat bu yol” ifadelerini kullandı.

İl Özel İdare ‘Kepçem bozuk’ diyor

Pelitli köyü sakinlerinden bir yurttaş da “Ben Mart ayında gelirim 12. ayda İstanbul’a dönerim. Bu Mart ayında geldiğimde ise Özel İdare Müdürü Recep Bey’in yanına bizzat kendim gittim. ‘En azından biz battık bari bozulan yerlere, arabanın çıkmadığı yerlere stabilize dökelim’ dedik. ‘Ben nerden alayım stabilizeyi’ dedi. Ben de ‘Cemevinin yanından alabilirsin’ dedim. Bunun üzerine ‘Benim kepçem bozuk’ dedi. Bizim köylü olarak istediğimiz sadece yol, su ve alt yapı. Gübre desteği, mazot desteği bile istemiyoruz. Alt yapı istiyoruz” dedi.

AKP’li yönetici ‘8 oyunuz var’ diyor..

AKP İl encümenine de seslenen yurttaş, “Ben kendim gittim. Bilgisayara baktı ‘8 oyunuz var’ dedi. Şimdi 8 tane oyumuz var diye biz burada kaderimizi nereye terk edelim. Bizim canımızı sen mi yarattın? Bizi şu kepazelikten kurtarın. Bu nedir? Arabalar duruyor, traktörle gidiyoruz. 7 köy bir mezra kullanıyor burayı. Burası traktör yolu değil grup yolu” diyerek isyan etti.

Pelitli Köyü sakinlerinden Mehmet Polat da 4 dönümlük bahçesinden çıkan ürünlerin kazancını traktörün tekerleğine harcadığını bildirdi ve “Ona da yetmiyor. Ya bizi sürsünler ya da Suriyelileri getirsinler. Çoluğumuz çocuğumuz geliyor utanıyoruz, yazık değil mi arabaları bozuluyor” dedi.

‘Hasta oluyor 5 dakikada varacağı yere 1 saatte varıyor’

Geçmiş dönem Kızıldere Dernek Başkanı ve Katranlı Cemevi Başkanı İsmet Eryılmaz, “Bu yolların yapılması gerek. Yol yapılmadan hiçbir şey olmaz. Buradaki halkımız göçe zorlanıyor. Sorumluların da cezalandırılmasını istiyoruz. Buradaki arkadaşlarımız hizmet için var yeter ki görevlerini yapsınlar. İnsanlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Hasta olsa 5 dakikada varacağı yere 1 saatte varacak” diyerek tepki gösterdi

TOKAT İL ÖZEL İDAREYE SESLENDİLER, NEDEN YOLUMUZ YAPILMIYOR?

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi