Niksar’ın Çanakçı deresi üzerine yapımı yeniden gündeme gelen Kaynar HES ve Baraj Projesi, Yenikapı’da yapılan “Tokat Tanıtım Günlerinde” Niksar ve Yöre Dernekleri Platformu tarafından protesto edildi.

1 Aralık Pazar günü “Tokat Tanıtım Günleri” etkinliklerinin yapıldığı İstanbul Yenikapı’da Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Çanakçı deresi üzerine yapımı yeniden gündeme gelen Kaynar HES ve Baraj Projesi protesto edildi. Niksar ve Yöre Dernekleri Platformu tarafından yapılan protesto eyleminde”Kaynar Barajı ve HES Niksar’a ihanettir” yazılı pankart açıldı.

Niksar ve Yöre Dernekleri Platformu adına basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü Kazım Keser, bu yıl İStanbul’da ilki yapılan Tokat Tanıtım Günleri’nde yüzlerce Tokatlının bir araya gelmesinin mutluluk verici olduğunu ifade ederek beklentilerinin İstanbul’da yaşayan Tokatlıların sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için birlikte hareket etmeleri olduğunu kaydetti.

“TOKAT’IN DOĞAL ZENGİNLİKLERİNİN YOK OLMASINA GÖZ YUMULUYOR”

Tokat’tan İstanbul’a yapılan göçlerin nedeninin başında ekonomik sıkıntıların geldiğini hatırlatan Keser, “Bugün bile, hala Tokat’ın göç vermesi engellenemiyor, memleketimizin her bir köşesindeki yer altı ve yer üstü doğal zenginliklerimizin yok olmasına göz yumuluyor. Niksar’ımızın geçmişte var olan fabrikalarını, işletmelerini ve doğal zenginliklerini koruyamayıp, bugün adeta hayalet bir şehir olmasını engelleyemeyenler, buna göz yumanlar ve çözüm üretemeyenler şunu bilmeliler ki kendilerine hak ettikleri makamı, nam-ı ve haysiyeti Niksar’ın yüzlerce yıllık geçmişi ve tarihi verecektir” diye konuştu.

NİKSAR BELEDİYESİ HES’E NEDEN ONAY VERDİ?

“Niksar’ın kaderi, sadece Niksar’ı yöneten birkaç kişinin elinde asla olamaz- olmamalıdır” diyen Keser, “Niksar’a güneşin doğduğu yöne, Niksar’ın ortasından kıvrıla kıvrıla akıp geçerken Niksar’ımıza can katan, sesiyle, görüntüsüyle ve esintisiyle yüreğimize ferahlık veren Çanakçı deresine kucak açan, Çanakçı vadisi üzerine 2014 yılından beri yapılmak istenen ve bizce Niksar’a ve Niksar halkına hiçbir maddi-manevi kazancı olmayacağına inandığımız HES’e Niksar Belediyesi’nin neden onay verdiğini merak etmekte ve açıklama beklemekteyiz” diye ifade etti.

“ÇANAKÇI SUSARSA NİKSAR DA SUSAR”

Niksar’ın içme suyu kaynaklarının yaklaşık yüzde 80’ini karşılayan Çanakçı deresi üzerindek isu kaynaklarının, doğal ve yabani yaşamın bu projeyle yok edileceğini vurgulayan Keser, “Kaynar Barajı ve HES’i kabul etmek Niksar’a ve Niksarlıya ihanettir. Çanakçı susarsa Niksar da susar” dedi.

Keser, Niksar’ı yönetenlerden Niksar’ı ve Niksar halkınının geleceğini ipotek altına alacak, doğada telafisi olmayan yıkımlara sebep olabilecek tüm karar ve uygulamalara karşı çıkmalarını istedi.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi