İçişleri Bakanı Soylu, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitaplarından uyarlanan tiyatro oyununa giden Kadir İnanır’ı hedef gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Devran adlı öykü kitabından uyarlanan tiyatro oyununu ve oyuna gidenlere tepki gösterdi. Oyunu izlemeye gidenlere “Elinizdeki kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” dedi.

Kastamonu’da Ilgaz 2-Yurduntepe Kayak Merkezi açılış töreninde konuşan Soylu, konuyu Selahattin Demirtaş’ın yazdığı öykü kitabı “Devran”ın okuma tiyatrosu olarak sahnelenmesine getirdi. Tiyatroya giden sanatçı Kadir İnanır’a seslenen Soylu “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” dedi. Soylu’nun konuşması şöyle:

“Herkes, hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeliyiz. Çocuklarımızı daha fazla tiyatroya göndermeliyiz. Ama gittikleri tiyatro, bu ülkenin insanını acıtan, bizim bir yerlere ulaşmamızı istemeyenler tarafından oluşturulan bir tiyatro.

Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye’ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi