Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti’nde bulunan cemevleri eyalet hükümeti ile birlikte Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun (AABK) kuruluşunun 30. yılına ilişkin resepsiyon düzenledi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) kuruluşunun 30. yılına ilişkin Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti’nde bulunan cemevlerinin ve eyalet hükümetinin birlikte Kiel Eyalet Parlamentosu’nda  düzenlendiği resepsiyonda Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti hükümeti ile Alevilere hak eşitliği antlaşmasının resmi ilk adımları atıldı.

Kiel Eyalet Parlamentosu’nda düzenlenen resepsiyona Bakan Prien ile birlikte çok sayıda hükümet sözcüleri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, profesörler ve farklı inanç kurumlarının temsilcileri katıldı.

“ALEVİLER İLE BİR HAK EŞİTLİĞİ ANLAŞMASININ ZAMANI”

Resepsiyonda AABK adına açılış konuşması yapan AABK Genel Sekreteri Ufuk Çakır, Artık bu eyalette Alevilerle bir hak eşitliği antlaşmasının zamanın geldiğini söyledi.

“ORTAK MESAJ ALEVİLERE HAK EŞİTLİĞİ”

AABK Başkanı Hüseyin Mat ise “Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, profesörlerin, eksperlerin, yanı sıra farklı inanç kurumlarının temsilcilerinin de katıldığı bu görkemli etkinlikte ortak mesaj netti. Hükümetin koalisyon anlaşmasında da yer alan Alevilerle hak eşitliği antlaşmanın startı verilmiş oldu” dedi.

(HABER MERKEZİ)