Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, bu sabah Malatya’da gözaltına alınan üyelerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada Hatice Zengin ve Saime Tuncel başta olmak üzere gözaltına alınanların serbest bırakılarak, yaşanan bu zulme derhal son verilmesi istendi. 

Malatya’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda bazı siyasi parti üyeleri ve kurum yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKD) yöneticileri Saime Tuncel ve Hatice Zengin de bulunuyor.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, AKP iktidarının tüm ilerici-demokrat muhalif toplum kesimlerine dönük baskı, sindirme ve tehdit politikalarının artarak devam ettiğini kaydetti.

PSAKD Malatya Şubesi’nden Saime Tuncel ve Hatice Zengin’in gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, yurttaşların haklarını korumak için var olması gereken hukukun artık iktidarın muhalifleri baskı altına almak için kullandığı bir silah haline dönüştüğüne dikkat çekildi.

“EGEMENLER KADIN MÜCADELESİNİ KENDİLERİNE TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR”

Yaşanan süreçte çok sayıda PSAKD üyesi hakkında hukuksuz ve keyfi bir şekilde davaların açıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tutuklanan arkadaşlarımız sadece Alevilerin hak ve eşitlik mücadelesinde değil, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın mücadelesinden ekonomik ve demokratik hak mücadelesine kadar toplumsal ve siyasal yaşamın her alanında zulme karşı ezilen, ötekileştirilen, sömürülen ve dışlanan bütün toplum kesimlerinden yana tavır alan bir duruş göstermişlerdir. Bu duruşlarından dolayı da egemenlerin hedefi haline gelmişlerdir.

Tacizcilere, tecavüzcülere ve katillere son derece hoşgörülü olanlar, mesele kadın mücadelesi olunca oldukça saldırganlaşmaktadırlar. Kadınları katillerden korumakta aciz kalan devlet gücü, kadın mücadelesi mevzu bahis olduğunda bütün haşmetiyle kadınların karşısına dikilmektedir. Kadınları sürekli aşağılayan ve onlara hakaretler eden gericileri yazar adı altında şehir şehir gezdirip sözde laik devlet kurumlarında panel verdirenler, çocukların sistematik olarak istismara uğradığı kanıtlanmış gerici tarikat vakıflarıyla anayasaya aykırı protokoller yapıp bütün çocuklarımızı bu karanlık zihniyete emanet edenler, kadınların yapmak istedikleri bir dans eylemine bile tahammül edememektedirler. Kadın mücadelesinin içinde yer alanlar çeşitli gerekçelerle hedef alınmaktadırlar. Egemenler kadın mücadelesini kendilerine en büyük tehditlerden biri olarak görmektedirler. Çünkü erkek egemen, cinsiyetçi, gerici zihniyet kadınların toplumsal, ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda etkin bir rol oynamalarının, yüzyıllardır devam eden kirli düzenlerini bozacağından korkmaktadırlar.”

“ZEYNEP YILDIRIM 1,5 YILDIR HALA TUTUKLU”

Bir yandan Alevilerin hak ve eşitlik temelli mücadelesinde yer alıp bir yandan da kadın mücadelesi başta olmak üzere çeşitli alanlarda eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi yürüten Alevi kadınların baskıcı devlet anlayışının hedefi olduklarına dikkat çekilen açıklamada, PSAKD Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın bir buçuk yıldır hakkında hiçbir iddianame olmaksızın cezaevinde olduğuna dikkat ekildi.

Açıklamada, yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı asla susmayacaklarını belirten PSAKD Genel Merkei, yaşanan zulme son verilmesi çağrısında bulunularak, Hatice Zengin, Saime Tuncel şahsında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.