Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’in Davutoğlu’nun partisinde yer almasına tepki gösterdi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nde kurucu olarak yer alan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir’e Alevi kurumlarından tepkiler geliyor. İlk olarak AKD Ankara Şubesi Demir’in dernekte ki görevlerinden istifa etmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmıştı. Şimdi ise Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi’nden yapılan açıklama ile Doğan Demir’in Alevi Bektaşi Federasyonu’nundaki tüm gorevlerind n istifa etmesi istendi.

Ayrıca açıklamada Demir’in Davutoğlu’nun partisinde yer almasına da tepki gösterildi. PSAKD Genel Merkezi’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“YEZİT SADECE KERBELA’DA DEĞİL”

Aleviler Yezide destek vermeyecek tarihsel bilince sahiptirler. Çünkü Alevilik şerefli bir duruştur. Yakın tarihin en barbar örgütü IŞİD için “öfkeli gençler” diyen, 10 Ekim katliamından sonra ” Bombalar patladıkça oylarımız artıyor ” diyen, stratejik derinlik projesinin sahibi, Suriye’de milyonlarca insanın katline sebep olan Ahmet Davutoğlu parti kurdu.

Hırsızlar çalarken değil paylaşırken kavga edermiş…

Ülkemizi ve başta Suriye olmak üzere, Libya, Irak vs bir çok ülkeyi kan gölüne çevirip yağmalayan, milyonlarca çocuğu açlığa mahkum edip yüzbinlerce kadına tecavüz edilmesine neden olanlar, şimdi de ülkede demokrasi yok, adalet yok diye nutuk atmaya başlıyor.

Davutoğlu “eski” ortağı AKP’ye diyor ki ;
“Ben ne yaptımsa selefi, cihatçı örgütler, vakıf ve dernekler için yaptım, ama Tayyip Erdoğan hep bana hep bana diyor nerede adalet”.

Bir kere daha gördük ve anladık ki, Yezit Kerbela da değil. Ama Hüseyin de her yerde.

“YA HÜSEYİN YA DA YEZİT”

Davutoğlu’nun peşine takılanlar, siyasetine ortak olanlar, Suriye’de Alevi katliamlarına, Rojava katliamlarına, 10 Ekimden, Süryani kadınlarının pazarlarda satılmasına kadar bir çok insanlık suçuna da ortak oluyor demektir.

Alevi Kültür Dernekleri yönetimi ve üyesi canlar; Alevilikte Yezide biat yoktur, Alevilikte Hüseyin’e ihanet kabul edilemez, Aleviler Yezidin kılıcını yalamaz.! Doğan Demir derhal bu yanlıştan dönmeli ve tüm Alevi halkından özür dilemelidir. Bunu yapmıyorsa derhal ABF’den (Alevi Bektaşi Federasyonu) istifa etmelidir.
Her yeri Kerbelaya çevirenler, demokrasiden, kardeşlikten bahsedemez.
Herkes safını belirlesin.
Ya Hüseyin ya da Yezit…!

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi