TOKAT TURHAL DA YIKILAN OKULLARI ARAŞTIRDIK.

Tokat’ta okullar taşımalı eğitime başladı, eğitimi bitme noktasına getirdi. Turhal’daki yıkım kararı verilen okulları araştırdık.

Okullarımızda yürütülen yapı denetim incelemeleri sonucunda pekçok okulda yıkım veya güçlendirme kararı çıktı.

Eski yapı olması veya depreme dayanıklılığı azalması gerekçe gösterilerek, okullarımızın yıkımı ve güçlendirme çalışmaları hala devam etmektedir ,

bu çalışmaların yeni eğitim-öğretim yılına yetişmeyeceği aşikardır. Yaptığımız incelemelere göre okulların tam zamanlı eğitime geçmeleri en az 2 yıl daha süreceği öngörülmektedir.

Milli Eğitim müdürlüğünce yeni eğitim-öğretim dönemi için bazı okulların birleştirilerek öğrencileri sabahçı ve öğleci olarak ayırıp ikili eğitim şeklinde eğitime devam edilmesine karar verilmiştir . Zira alınan bu kararlar çokca soru işaretini de beraberinde getirmektedir.

Günü kurtarma düşüncesiyle, okullarda yapılacak bu çalışmaların öğrencilerimizi olumsuz yönde etkilemesinden ve eğitim-öğretim hayatlarını ciddi anlamda sekteye uğratmasından endişe duyuyoruz.

Pandemi sebebiyle yüzyüze eğitimden uzak kalan öğrencilerimizin,bu uygulamalarla daha da mağdur edilmelerine müsade etmememiz gerektiğinin bilinciyle hareket etmenin elzem olduğunun farkındayız.

Bizler,alınan bu taşıma ve birleştirme kararlarının,iş işten geçmeden bir kez daha gözden geçirilmesini talep ediyor,aşağıda bahsi geçen okullarımızı ve yapılması planlanan değişiklikleri paylaşarak siz değerli kamuoyunun yorumuna bırakıyoruz.
En iyi sonuç için Deneyimli bir Eğitmene Sorduk
-Okulları birleştirmek öğrenci sayısını arttırmak öğrencileri nasıl etkiler ?
Aşırı kalabalık, okullarda disiplini sorunlarını artırıyor . Öğrencilerle dolu büyük okullarada kişilik çatışmaları, gerginlik ve genel yıkıcı davranışlara neden oluyor. En iyi öğretmenler bile bu kalabalığı başarılı bir şekilde yönetilmesini zor buluyor.

Mücadele eden öğrenciler geride kalıyor.

Ortalama ve ortalamanın altında öğrenciler, kalabalık bir okulda ilerlemek için mücadele etmek zorunda kalıyor çoğu öğrencide gerileme gözlenebiliyor. Bu öğrencilerin öğrenme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için daha doğrudan bir eğitime, bire bir ilgilenmeye ve dikkatlerinin dağılmasına ihtiyaçları var.

Aşırı kalabalık sınıflar ekipman ve teknolojiye daha az erişime yol açar. Alan zaten birçok okul için çok dar her öğrenciye düşen metrekare oranı oldukça düşük, fen veya bilgisayar laboratuarı gibi uzmanlıklara yetecek kadar yer yok.
Genel gürültü seviyesi artar. Bu, sınıftaki öğrenci sayısını arttırdığınızda beklenen bir sonuçtur. Daha yüksek sınıflar, öğrencilerin öğrenmelerini ve öğretmenlerin öğretmelerini zorlaştıracak şekilde dikkat dağıtıcılara dönüşür.
-Kısa tenefüs nasıl olumsuzluklar doğurur?
Kısa tenefüs
5 dakikalık teneffüs dersi çocuklara zehir eder
“Bu kadar kısa sürede öğrenci dinlenecek mi ihtiyaçlarını mı karşılayacak veya bir sonraki derse mi hazırlanacak? Zaten 5 dakikalık bir süre de pedagojik olarak değil zorunluluktan kaynaklanıyor. Özellikle çok kalabalık okullarda öğrenciler bu süreyi tuvalet ya da kantin kuyruğunda harcamak zorunda kalıyor.

CENGİZ TOPEL İLKOKULU YIKILDI, CENGİZ TOPEL ORTAOKULUYLA BİRLEŞTİRİLDİ. AYNI BİNADA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ SABAHÇI İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ ÖĞLECİ OLARAK EĞİTİM GÖRECEK.

ŞEKER FEN LİSESİ YIKILDI ALPARSLAN ORTAOKULUNA TAŞINDI. AYNI BİNA SABAH FEN LİSESİ OLARAK ÖĞLEDEN SONRA ORTAOKUL OLARAK HİZMET VERECEK.

KIZ MESLEK LİSESİ BOŞALTILDI YIKILACAK TOKİ İLKÖĞRETİME TAŞINDI. TOKİ İLKÖĞRETİM SABAH KIZ MESLEK LİSESİ OLARAK ÖĞLEDEN SONRA İLKOKUL OLARAK HİZMET VERECEK.

MİMAR SİNAN İLKOKULU İÇİN GÜÇLENDİRME KARARI ÇIKTI ÖĞRENCİLERİ MİMAR SİNAN ORTA OKULUNA TAŞINACAK. SABAH ORTA OKUL ÖĞLEDEN SONRA İLKOKUL OLARAK HİZMET VERECEK.

ATATÜRK ORTA OKULUNDA GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI VAR ORTA OKUL ÖĞRENCİLERİ ATATÜRK İLKOKULANA TAŞINDI SABAH ORTAOKUL ÖĞLEDEN SONRA İLKOKUL OLARAK HİZMET VERECEK.

YEŞİLIRMAK ANADOLU LİSESİ İÇİN GÜÇLEMDİRME KARARI ÇIKTI AHMET DİNÇER İMAM HATİP İLE BİRLEŞTİRİLDİ
CUMHURİYET ANADOLU LİSESİNİN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTE EYLÜL AYINA YETİŞMESİ ŞÜPHELİ

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi