Tokat’ın birçok bölgesinde yapılan HES projelerinden dolayı mağdur olduklarını söyleyen Mutluca Köyü Dernek Başkanı Mutlu Çağın, her şeye rağmen köylerini terk edip topraklarını sahipsiz bırakmayacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Tokat’ın birçok yerinde yapılan HES projeleri, yöredeki köylüleri ciddi anlamda mağdur etti. Niksar’a bağlı Mutluca da o köylerden biri.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, VERİMSİZ TOPRAK ve HIZLANAN GÖÇ…

Gazetemiz adına yaptığımız Tokat köy ziyaretlerinde yolumuz Niksar Mutluca Köyü’ne ulaştı. Bizi samimi Anadolu misafirperverliği ile değerli hemşerilerimizden Mutluca Dernek Başkanı Mutlu Çağın karşıladı. Köyde hummalı bir çalışma vardı. Kapanan okullarının önüne köyün ortaklaşa kullanımı için etkinlik alanı olarak hazırlığı yapılıyor. Köyde yapılacak şenlik eğlence ve toplantılar için uygun hale getirilme çalışmaları son hale gelmeye başlamıştı.

HES PROJESİ MUTLUCA HALKINI MUTSUZ BIRAKTI

Geçtiğimiz yıllarda Tokat’ın birçok yerinde uygulanann HES projeleri söylenenlerin aksine Mutluca halkını ve yaşayan tüm canlıları nasıl tahrip etmiş bunun en acı örneklerinden birini de Mutluca Köyü’nde gördük. Daha önceki yıllarda gürül gürül akan sularla bölgeye hayat veren derelerin halkın tamamının direnmesine karşı gasp edilmesi ile bölgede kurak ve verimsiz bir doğa bırakılmış. Bahçecilik tamamen bitme noktasını gelmiş. İnsanlar artık normal yaşamdaki su ihtiyaçlarını bile bulamaz hale gelmiş.

“KÖYÜMÜZÜ TERK ETMEYECEĞİZ”

Bu konudaki düşüncelerini gazetemizle paylaşan Mutluca Köyü Dernek Başkanı Mutlu Çağın şunları söyledi:

“Köyümüzün alt taraflarında HES projesi uygulanmak istendiğinde köylüler olarak buna razı olmadık, çok direndik, mücadele ettik fakat yeterli olmadı. Sonuçta bugün buralarda köy içinde gürül gürül akan sularımız azaldı, çeşmelerimizden kendi ihtiyaçlarımız için bile yeterli suyu bulamaz olduk. Bahçelerimizde kendimiz için bile sebze ve meyve yetiştiremez olduk. Topraklarımız verimsiz hale geldi. Fakat bizler yine ata yurdumuz köyümüzü terketmeyeceğiz, buraları sahipsiz bırakmayacağız. Bu konudaki çalışmalar için derneklerin varlığı ve projeleri çok önemli. Bizler de bunun farkındayız. Gençlerimizle, kadınlarımızla, tüm hemşerilerimizle sosyal projelerimiz devam edecek.”

Mahbip DİLEK/TOKAT

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi