Munzur Üniversitesinden öğrenciler, bazı öğrencilerin ailelerinin kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce arandığını ve ajanlık dayatıldığını söyleyerek İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesine başvuruda bulundular.

İHD Dersim Şubesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Munzur Üniversitesi öğrencisi Okan Yılmış, öğrencilerin korkutulmaya çalışıldığını söyledi. Yaşananların suç olduğunu ifade eden Yılmış, “Kendisini polis olarak tanıtan kişilerin yaptıkları bu eylemler ilk kez gerçekleşmiyor. Ülkenin her yerinde hak arama eylemlerinin yükselmesinden hemen sonra gençlik bu tür uygulamalarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

“MÜCADELENİN TERÖRİZE EDİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Munzur Üniversitesi öğrencilerinin de bu uygulamalarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Yılmış, “Kampüsün içerisinde oluşacak her olumsuz durumdan rektör ve güvenliklerin de sorumlu olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

Öğrencilerinin mücadelesinin terörize edilmeye çalışılmasına tepki gösteren Yılmış, “Sadece bir ayda geçinemediği ve geleceğinden kaygı duyduğu için yaşamına son veren öğrencilerin sayısını hatırlayın. Kaldığımız yurtlarda korunmamız gerekirken ihmaller sonucu düşen asansörde can veren arkadaşımız Zeren’i hatırlayın. Üniversitelilerin geçinebilmek, parasız ve demokratik bir eğitim alabilmek ve güvenli bir geleceğe sahip olabilmek adına yürüttüğü mücadelenin adeta terörize edilmesini asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

“BU AHLAKSIZCA DAYATMALARI VE HAK İHLALLERİNİ TEŞHİR EDİYORUZ”

Öğrencilerin ailelerinin bir süredir arandığını belirten Yılmış, şöyle devam etti:

“Özel hayatlarına dair bilgiler ailelere aktarılıyor. Gençlere arkadaşlık adı altında ajanlık dayatılıyor. Kabul etmeyen arkadaşlarımız tehdit ediliyor, zorbalığa maruz kalıyor. Kanunda yer almayan görev ve yetkilerin kolluk görevlileri tarafından tamamen keyfi şekilde kullanılmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirtiyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızın ailelerinin telefonla aranarak kişisel ve özel bilgilerinin iletilmesi Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun’u da ihlal etmektedir. Bunu da bir kez daha söylüyoruz. Kendi yasalarına uymayan, yasalarını çiğneyen bu düzen öğrenciye düşman, gence düşman, hak aramaya düşman bir düzendir. Bizler bu ahlaksızca dayatmaları ve hak ihlallerini burada teşhir ediyor ve elimizde bulunan belgelerlerle suç duyurusunda bulunacağımızı duyuruyoruz!”

“TEK BİR GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Geleceğinden kaygı duyan, geçinemeyen, kendini güvende hissetmeyen tüm gençlere çağrıda bulunan Yılmış, “Bu karanlık, korku üzerine kurulu düzenden ancak hep beraber kurtulabiliriz. Demokratik haklarımızı kullanmak, insanca yaşayacağımız bir gelecek talep etmek meşrudur. Mücadele meşrudur. Bizi içine sıkıştırmak istedikleri cendereye karşı örgütlü mücadelemizle cevap verelim. Başta Munzur Üniversitesi öğrencileri olmak üzere Dersim’deki bütün gençleri beraber mücadele etmeye ve örgütlü olmaya çağırıyor ve bu politikalara, karşı tek bir geri adım atmayacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi