Bahtiyar Alkan Büşürüm ve çevresindeki HES projeleri uygulamasından büyük oranda olumsuz etkilenen Zınav Gölünü ve doğanın gördüğü zararları anlattı.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ, BÖLGEMİZİ SATTIRMAYACAĞIZ.

Bir dönem Büşürüm Belde belediye başkanlığı, ve büşürüm de muhtarlıkta yapan ve bölgeyi çok iyi tanıyan vatandaşlardan Sayın Bahtiyar Alkan Büşürüm ve çevresindeki HES projeleri uygulamasından büyük oranda olumsuz etkilenen Zınav Gölünü ve doğanın gördüğü zararları anlattı.

Bölgemizdeki tüm canlıları ve doğayı perişan eden HES Projeleri sonunda gördüğümüz bu Zınav gölüne inemiyoruz. Burası Çevrecik, Büşürüm, Yol üstü köyü gibi daha birçok köyün mesire alanıydı. Burada yaşan evcil olmayan canlılarda burada su ihtiyacını karşılardı. Şimdi bir duvar örülerek bunlar engellendi. Yapılan derin suyolları ile de köylere giden su yataklarının yolları değiştirilerek hem doğanın dengesi bozuldu, hem de hayat kaynağı sularımız kesilmiş oldu. Yolu değiştirilen suyolları yüzünden dere ve ırmaklarda yaşayan balıkların toplu ölümleri başladı.

Eskiden orman müdürlüklerimiz ağaçların ve ormanların korunması için çalışırdı. Şimdilerde ağaçların daha fazla kesilip kereste olması için ve doğanın talanı ormanların yok olması için çalışıyor gibi. HES Projelerinin doğaya ve canlılara verdiği zararları görmezden gelen yetkililer şimdide doğa katliamına hız veren siyanürle maden arama projesine başladı. Sadece HES Projelerinin sonunda oluşan zararları görmek bu proje için bile mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Buralar bizim yaşam alanlarımız buralarda yaşamaya devam edeceğiz. Bu madenciler bir zaman sonra çekip gidecekler ve bizlere zehirleri ile talan ettikleri yerleri bırakacaklar.

Son günlerde dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi sürecinde doğanın önemi bir kez daha fark edildi. Bundan yıllar evvel ekonomik sebeplerle Atayurtlarını bırakıp gitmek zorunda kalan hemşerilerimiz artık Atayurtlarına geri dönüyor. Burada yaşamak istiyorlar. Her geçen gün nüfusumuz artıyor. Bu insanların ve tüm canlıların bu doğaya ihtiyacı var. Bizler burada yaşamaya devam etmek için doğamıza sahip çıkmak için hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Madencileri göndereceğiz. Bölgemiz satılık değildir, sattırmayacağız.