“Mide küçültme operasyonu ile hastalar hem obeziteden hem de yan hastalıklardan kurtuluyor”

“Mide küçültme operasyonu ile hastalar hem obeziteden hem de yan hastalıklardan kurtuluyor”

Tokat Devlet Hastanesi’nde görev yapan ve mide küçültme ameliyatı hakkında bilgi veren Dr. Vahit Mutlu, “1 yıldır obezite cerrahisi işlemini yapıyoruz. Bu süreçte hastalarımızın sonraki hallerini gördükçe bunlar bize mutluluk verdi ve hasta portföyümüz de giderek arttı” dedi.

“Her hastaya obezite cerrahisi önermiyoruz” diyen Dr. Mutlu, “Hasta en az 1 yıl süreyle spor, diyet gibi alternatif yöntemleri denemiş, hormonal açıdan endokrin tarafından değerlendirilmiş, ek hastalıklarına göre tedavisi uygulanmış ya da obeziteye yönelik medikal tedavisi uygulanmış ancak sonuç alamamış; ek hastalığı olsun ya da olmasın beden kitle endeksi 40’ın üzerinde olan ya da ek hastalığı oluğ beden kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalara uyguluyoruz” bilgisini verdi.

“Hastanın daha az beslenmesini ve iştahının azalmasını sağlıyoruz”

“Uyguladığımız yöntem şu an tüm dünyada da en çok tercih edilen mide küçültme ameliyatı olarak bilinen laparoskobik tüp mide ameliyatı” şeklinde konuşan Dr. Mutlu, ameliyat hakkında şu bilgileri paylaştı:

“İsmi üzerinde olduğu gibi bir tüp kılavuzluğunda midenin büyük kısmını kapalı yöntemle ve zımba teknolojisi ile hem kesiyoruz hem de dikiyoruz. Midenin kestiğimiz kısmını çıkarıyoruz. Hastaya aslında hacim küçültücü bir işlem uyguluyoruz, daha az beslenmesini ve iştahının azalmasını sağlıyoruz. Hem hormonal etkiyi hem de hacim kısıtlayıcı etkisini kullanıyoruz. Bu süreçte hasta kilo verirken aynı zamanda ek hastalıklarından da kurtulmuş oluyor.”

“Her 7 hastadan biri tekrar kilo almakta, diyetisyenle yol almak bu yüzden çok önemli”

“Özellikle de süper obezite olan hastalarda diyabet, kolestrol, tansiyon, insülin direnci polikistik over sendromu bu ameliyattan sonra sona eriyor. Hem obeziteden hem de yan hastalıklardan kurtuluyor hastalar” diyen Dr. Mutlu, zaman geçtikçe mide ameliyatı olan kişinin eski haline dönme ihtimalinin olduğunu da belirti ve “O yüzden diyetisyenle birlikte yol almak çok önemli çünkü her 7 hastadan biri tekrar kilo almakta. Bu hastaların dürtüsel problemleri olabiliyor gerektiğinde hem psikolog desteği hem de psikiyatrik destek almalarını öneriyoruz” uyarısında bulunarak konuşmasını sonlandırdı.