İstanbul’da metrobüste bir kadını taciz ettiği gerekçesiyle tutuksuz yargılanan F.Ö.’nün tutuklanma ve adli kontrol tedbirleriyle yargılanma talebi reddedildi. Duruşma 7 Mayıs 2020’ye ertelendi.

Avcılar yönüne giden metrobüste 23 Nisan 2019 tarihinde F. Ö. tarafından taciz edilen N. C. adlı kadının açtığı taciz davası görüldü. Mahkeme, metrobüs şoförü M.K.’nin tanık olarak dinlenmesi için zorla getirilme kararı çıkarırken, sanığın tutuklanma talebini reddetti.

Küçükçekmece 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya olayın mağduru N.C., tutuksuz sanık F. Ö. ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada hakim Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nden beklenen raporun gelmediğini söyledi.

Mağdurun avukatı Gökhan Soysal sanığa önceki beyanlarında altına idrar kaçırdığını söylediğini hatırlatarak, “Daha önce toplu taşımada idrarını altına kaçırdın mı?” sorusunu yöneltti. Sanık ise “Bu konu hakkında daha önceden beyanda bulunmuştum. Daha önce herhangi bir toplu taşıma aracında boğazıma sarılma ve saldırma gibi bir durum yaşanmadığı için idrarımı altıma kaçırmadım” cevabını verdi.

Katılan avukatlar İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri’nden (İETT) olaya ilişkin görüntülerin mahkemeye sunulmasını ve sanığın tutuklu yargılanmasını istedi. Sanık avukatı ise tutuklanma isteminin reddini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nden raporun istenmesine, olay anında İETT şoförü M.K.’nin tanık olarak dinlenmesi için zorla getirilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca sanığın tutuklanma ve adli kontrol tedbirleriyle yargılanma talebini reddederek duruşmayı 7 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

“BU UTANÇ BANA AİT DEĞİL”

Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’yla birlikte basın açıklaması yapan N.C., “Kışın ortasında bu davayla uğraşıyoruz. Benden bir kaç yıl önce gerçekleşen bir taciz olayında kadının ‘Bu utanç bana ait değil’ cümlesini hafızama kazımışım ki ‘Bu utanç bana ait değil’ diyebilmişim. Onların kamuoyu dediği şeye biz dayanışma diyoruz” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

23 Nisan’da Avcılar yönünde giden metrobüste oturan kadın, yanına gelen F.Ö.’den rahatsız oldu ve araya çantasını koydu. Temasın bilinçli olduğunu fark eden kadın, çantasını kaldırınca şahsın fermuarının açık olduğunu ve pantolonunun ıslandığını gördü. Kadının tepki göstermesi üzerine Özdemir, araçtakilerin yardımıyla metrobüsten çıkarıldı.