Merzifon Belediye Başkanı : “Karbon ayak izi çalışması kentin çevre anayasası olacak”

  1. https://www.youtube.com/watch?v=hoP6WTB0lpc

“Önceliğimiz birlik ve beraberliği inşa etmek”

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı Sesim TV’ye çalışmalarını anlattı. Merzifon’da önceliklerinin birlik ve beraberliği inşa etmek olduğunu ve bunu da başardıklarını kaydeden Kargı, “Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türkü ve Çerkezinin bir bütünü oluşturan güzellik olduğunu anlatmaya çalıştık. İnsanlarımızın mutlu olması doğru yolda olduğumuzu da bize göstermekte” dedi.

“En büyük problemimiz içme suyu şebekesinin eski olması”

Bu şehrin en büyük problemi ise içme suyu şebekesi depolarının yenilenmesi olduğunu ifade eden Kargı, “Biz bunu 6 yıldır yüksek sesle söylüyoruz. 47 yıllık bir şebekeden halkımıza su temin ediyoruz. İçme suyumuzun yüzde 95’ini yer altından yüksek maliyetle karşılıyoruz. 2021 yılının Aralık ayında 680 bin lira olan faturamız bu ay 3 milyonu geçecek. Bu ciddi bir maliyet. Ancak buna rağmen insanların en önemli ve hayati ihtiyaçlarından biri olan su konusunda bir belediye olarak kayıtsız kalamazdık. İller Bankası aracılığı ile dış kaynaklardan 15 milyon Euro kredi tahsis ettik. Böylece bütün şebeke değişecek. Uç uca eklendiğinde 320 km’lik bir mesafede kazı yapacağız, depolarımızı yenileyeceğiz. Yüzde 40’ın üzerinde kayıp kaçağını dünyanın kabul ettiği yüzde 6 standartına getireceğiz. Saniyede şu anda 235 litre su kullanılıyor, bu miktar ise nüfusumuzun 110 bin olduğunda kullanacağı miktar. Ama bizim nüfusumuz ise 62 bin. Bu inanılmaz bir kayıp kaçak” sözleriyle durumun ciddiyetini anlattı.

“Tek belediyeyiz”

Atık su arıtma tesisini de 4 buçuk milyon Euro kredi hibesi alarak hayata geçirdikleri bilgisini veren Kargı, “5 yıldır Avrupa standartlarına uygun olarak atık su arıtma tesisimizi işletiyoruz. Biz çevreci bir anlayışı benimsiyoruz. Yağmur suyu toplama kanalı projesini de hayata geçirdik. Türkiye’de sayılı belediyenin yaptığı şehrin karbon ayak izini de ölçtük. Bu şehirde kaç aracımız var, ne kadar hayvanımız var, ne kadar klima kullanılıyor, yakıt tüketimimiz var? Bunların hepsini ölçtük. Prof. Dr. Eralp Özil’in başında bulunduğu ekip ile bu çalışmayı yaptık. Ekap’ta kaydı olup bu işi yapan tek belediyeyiz diyebiliriz. Halkımızın parasını harcarken bunu şeffaf bir şekilde ortaya koyuyoruz” dedi.

“Karbon ayak izi çalışması kentin çevre anayasası olacak”

Karbon ayak izi ölçme çalışmasının kentin çevre anayasası olacağını söyleyen Kargı, “Bu çalışma sonucunda acı gerçeklerle de karşılaştık. Çevreyi bir hayli kirleten bir ilçe olduğumuzu gördük ne yazık ki. Bunu azaltan ön çalışmalarımız var. Artık bu şehirdeki insanlar kendisine karşı, eşine karşı, çocuğuna karşı değil doğmamış torunlarına karşı bile sorumluluğu var. Bu anlayışı etkin kılan bir yaşam ortaya koyacağız” diye konuştu.

“Doğaya zarar vermeyecek şekilde enerji ihtiyacımızı karşılamalıyız”

HES’ler ve maden ocaklarına dair de konuşan Kargı, “Çevreye borcumuz var. Enerji ihtiyacımızı tartışacak değiliz ancak doğanın bize sunmuş olduğu imkanları doğaya zarar vermeyecek şekilde değerlendirmeliyiz. HES’lerin maden ocaklarının çevreye zararını sıfıra indirecek şekilde çalışmalar yapması lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı.