CHP 25. ve 26. Dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdiği, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü iddiasıyla yargılandığı davada 16 Aralık Pazartesi günü karar çıktı.

Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılamada mahkeme heyeti, Deniz Gezmiş’in şahsında suçu ve suçluyu övdüğü ve Devlet Bahçeli’yi eleştirdiği gerekçesi ile açılan davalardan beraat verdi. Mehmet Tüm’ün Devlet Bahçeli’ye dair sarf ettiği sözlerin siyasi bir eleştiri olduğuna hükmederek beraat kararı veren mahkeme Tüm’ün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik eleştirilerin ağır olduğu yargısına vararak 354 gün karşılığı olarak 10.600 lira para cezasına dönüştürülmesine karar verdi.

Dava sonucuna ilişkin açıklamada bulunan Mehmet Tüm, hak etmediğini düşündüğü bu ceza için İstinaf Mahkemesine başvuruda bulunacağını ifade etti.

“TARİHE NOT DÜŞÜLDÜ”

Mehmet Tüm duruşma sonrası açıklamalarda bulundu. “Bu dava ile tarihe not düşülmüştür. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini övmek suç sayılmamıştır” diyen Tüm, Deniz Gezmiş’in ülkenin bağımsızlığı ve demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gittiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik eleştirileri nedeniyle cezalandırıldığını söyleyen Tüm, “Bu durum hep konuşulan yargıya güven konusunu bir kez daha gündeme getirmiştir. Çağdaş bir demokrasinin ve siyasal yaşamın garantisi sayılan eleştiri hakkı maalesef ülkemizde suç olarak algılanmıştır. Gelecek nesiller bugünün mahkeme tutanaklarına baktığında siyasetin yargıyı nasıl ağına aldığını görecektir. Araştırmacılar için de bu dava mahkemeleri boş yere oyalamak, etki altına almak ve yönlendirmekten başka bir anlam taşımamaktadır. Bu davanın kazananı Süleyman Soylu olarak görülebilir lakin kaybedeni demokrasidir, insan haklarıdır, siyasettir ve hukuktur” ifadelerini kullandı.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi