Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oldu. Burada yaklaşan yerel seçimlere ilişkin konuşan Yavaş, “Şu anda gelen anketlere göre bir iki ilçedeki sonucu lehimize çevirebilirsek, bir ankette 1 puan aşağıda, bir ankette 1 puan üzerinde çıkıyor” dedi.

“5 yıl boyunca sadece işimizi yaptık”

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“5 yıl boyunca sadece işimizi yaptık. Reklam yapmadık. Benim hakkımda ‘Hiç konuşmuyor’ diyorlar. Neyi konuşayım. Belediyeyi bırakıp da Türkiye’nin siyasi gündemini mi konuşayım. Benim önceliğim Ankara. Seçmen diyor ki ‘Ben sana bir görev verdim, işini yap. Başka şeylerle uğraşma’ diyor. Bu felsefe bana da uyuyor. Ben Beypazarı’nda da belediye başkanlığı yaptığımda siyasi demeç vermedim. Sadece belediyeyi ilgilendiren durumlarda televizyona çıktım.”

“Belediye başkanının görüşünü açıklaması toplumda kutuplaşmaya neden oluyor”

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da güncel konularda mutlaka görüşü vardır ama belediye başkanının görüşünü açıklaması toplumda kutuplaşmaya neden oluyor. Buna da benim hakkım yok. Sonuçta belediye başkanısınız, herkesin görüşüne saygı duymak zorundasınız. Fazla konuşursanız sizin gibi düşünmeyenler arasında kamplaşma oluyor, belediyeye bakışları farklı oluyor. Bu şekilde ben nereye gidersem gideyim şunu net bir şekilde söylüyorum, ‘şurada ne kadar oy çıkmış, şurada çıkmamış’ gibi şeylere girmedim.”

“Unutulmayan şey, sosyal belediyecilik, insanların sağlığıyla ilgilenmek”

“Ben belediyeciliği şöyle anlıyorum. Asfalt, kaldırım falan değil. Beypazarı’nda 1999’da seçilmeden önce bir kavşak vardı, sürekli kaza oluyordu. Eski belediye başkanımız da oraya bir yazı asmış, ‘Bu yol karayollarına ait, onun için ben yapamıyorum bir sorumluluğum yok’ gibi. Ben de karayollarına gideceğim, yaptıramazsam da kendim yapacağım demiştim. Gelir gelmez 6 ayda orayı yaptırdık. Kaç yıl geçti 1999’dan sonra hemen hemen 1-2 kişi ışığa riayet etmediği için kazada vefat etti. Bunların hepsi unutulur, 100 yıldır var gibi gelir. Unutulmayan şey, sosyal belediyecilik, insanların sağlığıyla ilgilenmek, emeklilerin daha konforlu günler geçirmesini sağlamak. Asıl belediyecilik budur.”

“Hükümetin bana teşekkür etmesi lazım”

“Sosyal belediyecilik problemlere anında çözüm bulmaktır. Belediye başkanlığım sırasında bir yurt problemi oldu. Bütün Türkiye’de protestolar oldu, Ankara’da olmadı. Aslında hükümetin bana teşekkür etmesi lazım.”

“Yüzde 60 civarlarında”

Küçükkaya’nın “Anketlerde yüzde 60’lara çıktığınız doğru mu?” sorusuna Yavaş, şöyle yanıt verdi:

“Son iki anket geldi. O civarda anketlerimiz ancak şöyle bir durum var. Yaptığımız simülasyona göre ilçe belediyelerinden daha fazla belediye kazanmazsak bu oy oranına rağmen biz azınlıkta kalıyoruz. 2014’te ben şehir merkezinde 80 bin oy öndeydim ama önde olmama rağmen 28 meclis üyesi çıkarttık. 2019’da seçimi kazandık. 148 meclis üyesinde sayımız 40 kişiydi toplam. Dolayısıyla bu temsilde bir adaletsizlik var. Meclis çoğunluğunu elde etmemiz ilçelere bağlı. Adaylarımız iyi. Şu anda gelen anketlere göre bir iki ilçedeki sonucu lehimize çevirebilirsek, bir ankette 1 puan aşağıda, bir ankette 1 puan üzerinde çıkıyor.”

“Büyük bir farkla kazanacağız”

“Meclis üyeleri seçildiği zaman yaptığım çağrı var, büyükşehir beni seçti, ilçeler sizi seçti dedim ama bir ikisi hariç belediye başkanlarımız benim odamı görmediler daha. Partilerini ilçelerinden fazla seviyorlar. İnşallah büyük bir farkla kazanacağız. İnşallah meclis üyeliğinde de bir çoğunluğumuz olur.”

“Benim son dönemim”

Yavaş, bu sene belediye başkanlığında son dönemi olacağına ilişkin sözleri hakkında, “Prensip meselesi. İki dönem benim için yeterli diye düşünüyorum. Şimdi eğer ilçelerde muhalif belediye başkanları seçili ve onlar yine aynı tutumu sergilerse onların ilçeleri kaybedecek. Ben de Ankaralı bir belediye başkanı olarak, benim elimden tutacak belediye başkanlarını seçmeleri için böyle diyorum. Benim son dönemim benim elimi tutacak belediye başkanını seçin hizmet edelim. Yoksa sizin seçeceğiniz muhalif belediye başkanı partisini ilçesinden fazla seviyor. Gelmeyecek benden bir şey istemeyecek siz mahrum oluyorsunuz diyorum. Bu nedenle öne çektim yoksa bunu seçim akşamı açıklamayı düşünüyordum” açıklamasını yaptı.

Londra’da ev aldığı iddiası

Yavaş, Londra’da evi olduğu iddiasına ilişkin olarak da, Kızım oraya çalışmaya gitti. Türkiye’de iş bulamadığı için gitti. Uzun yıllardır kiradaydı. Ben 2020 yılında kredi çektim bir miktar kendisine gönderdim, o da mortgage ile ev aldı. Bunu döndürüp döndürüp Mansur Yavaş’ın Londra’da evi var diyorlar. Merkezde de değil 35 kilometre dışarısında” açıklaması yaptı.