Malatya Battalgazi saat 17.46’da 5.2 büyüklüğünde depremle sallandı. Battalgazi’de saat 17.49’da 4.7 büyüklüğünde ikinci deprem meydana geldi. Depremleri hisseden vatandaşlar panikle kendilerini dışarı attı. Depremler Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis’te de hissedildi.

6 Şubat depremlerinde 6 bin binanın yıkıldığı, 36 bin civarında da binanın ağır hasar aldığı Malatya’nın Battalgazi ilçesinde depremler meydana geldi. AFAD verilerine göre, saat 17.46’da yerin 6.99 kilometre derinliğindeki deprem 5.2 büyüklüğünde gerçekleşti.

İKİNCİ DEPREM OLDU

Bu depremden dakikalar sonra bir deprem daha oldu. Battalgazi’de saat 17.49’da yerin 6.3 kilometre derinliğinde 4.7 büyüklüğünde bir sarsıntı daha meydana geldi.

Kentte yaşanan panik nedeniyle araçlarıyla şehir dışına çıkmak isteyenler trafiğin sıkışmasına neden oldu.

KANDİLLİ: DEPREMLER 5.3 VE 4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi, saat 17.46’da Adıyaman Sincik’te saat 5.3 büyüklüğünde, saat 17.49’da da Malatya Battalgazi’de 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini aktardı.

Üç dakika arayla meydana gelen depremler Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis’te de hissedildi.

ADIYAMAN’DA DEPREM

Adıyaman Sincik’te saat 18.54’te yerin 6.99 kilometre derinliğinde 3.5 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Kandilli Rasathanesi, Sincik’teki depremin 3.4 büyüklüğünde ve yerin 5.0 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini duyurdu.

BAKAN ÖZHASEKİ DEPREM BÖLGESİNDE

Adıyaman’da bazı vatandaşların evlerinden çıktığı, sokakta toplandığı görüldü. Bölgeye giden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Adıyaman Valiliği önünde vatandaşlarla görüştü, şu an kendilerine ulaşan olumsuz bir durum olmadığını, an itibariyle ilçelerin durumuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

ŞANLIURFA’DA DA PANİK YAŞANDI

Depremin hissedildiği Şanlıurfa’da da kısa süreli panik yaşandı. Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda “Malatya’da meydana gelen deprem ilimizde de hissedilmiş olup bu konuda intikal eden bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah ülkemizi her türlü afetten korusun…” dedi.

AFAD: BÖLGEDEKİ AĞIR HASARLI YAPILARA KESİNLİKLE GİRMEYİN

AFAD, ‘Dikkat’ başlığıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda vatandaşları uyardı. AFAD’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

  • “6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında bölgede 4.5 ve üzeri artçı depremler meydana gelmeye devam etmektedir.
  • Vatandaşlarımıza, bölgedeki ağır hasarlı yapılara kesinlikle girmemelerini, riskli binaların çevresinde bulunmamalarını ve resmi birimlerin uyarılarını dikkate almalarını önemle hatırlıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya X hesabından, depremle ilgili açıklama yaptı. Bakan Yerlikaya, şunları belirtti:

  • “Malatya İli Battalgazi ilçesinde 5.2 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmalarına başlamıştır.
  • Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.”