Yapımcılığını Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) üstlendiği “Çok Kötü Bir Şey Oldu” – Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film belgeselinin filmin yönetmenliğini Ümit Kıvanç yaptı. Belgesel filmin galası, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi’nin lansmanıyla birlikte 18 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşecek.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) kurulmasına önayak olduğu Madımak Katliamı Hafıza Merkezi çalışması kapsamında Madımak Katliamına ilişkin toplumsal hafızayı canlı tutmak ve yaşananların eksiksiz bir arşivini oluşturabilmek için çeşitli projeler gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam ediyor. Hafıza Merkezi çalışmasının bugüne kadar yaptığı çalışmalar www.madimak.org sitesinden ulaşılabilir durumda. Bu çalışma kapsamında şu ana kadar Madımak Katliamı Sanal Müzesi, Madımak Katliamı Sanal Kütüphanesi ve “Alacakaranlıkta 30 Yıl” Web Belgeseli projeleri hayata geçirilirken, 18 Mayıs tarihinden itibaren de Çok Kötü Bir Şey Oldu” – Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film belgeseli kamuoyuyla paylaşılmaya başlanacak.

Belgesel İstanbul, İzmir, Mersin, Adana ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde gösterilecek. 2 Temmuz tarihinden itibaren Almanya başta olmak üzere yurtdışında birçok ülkede özel gösterimleri planlanan belgesel, Madımak Katliamı Hafıza Merkezi’nin Ankara, İstanbul, Balıkesir, Tokat, Sivas, Yalova, Varsseveld (Hollanda) ve Köln’de (Almanya) 127 kişiyle gerçekleştirdiği sözlü tarih görüşmeleri ve arşiv görüntülerini içeriyor.

Çekim Ekibi

Yürütücü Yapımcılar: Bingöl Elmas – Yüksel Çelik
Görüntü Yönetmeni – Ses Kayıt: Koray Kesik
Görüntü Yönetim Asistanı: Musab Bayraklı
Kamera: Çağla Sumru Kesik
Prodüksiyon Asistanı: Berkan Şahin
Set Amiri: Zafer Yılmaz
Işık: Yonca Film
Işık Teknisyeni: Serkan Gürleyi
Arka Plan Grafik Tasarımı: Ümit Kıvanç

Yurtdışı Çekimleri
Röportörler: Mahmut Akgül (Almanya), Zeynep Cimtay (Hollanda)
Teknik Yönetmen: Murat Vural
Kamera: Barış Parlak

Proje Koordinatörü: Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu