Leyla Güven, Musa Farisoğulları Ve Enis Berberoğlu’nun Vekilliği Düşürüldü

Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun vekilliği düşürüldü

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri düşürüldü.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kesinleşmiş yargı kararlarının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla dokunulmazlıkları kaldırıldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğunu söyledi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili kararın okunmaması gerektiğini belirten Altay, usul tartışması istedi.

AKP’li Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in bu yöndeki tutumunun fezlekelerin okunması yönünde olduğunu söylemesi üzerine, CHP ve HDP’li milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti.

CHP: DARBEDİR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kürsüde söz alarak, fezlekelerin apar topar gündeme getirilmesinin parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi. Altay, “Dokunulmazlıkların kaldırılması, parlamentoya dayatmadır, talimattır” dedi.

AKP’YE TEPKİ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın kürsüde konuşması sırasında HDP ve CHP’li milletvekillerinden tepki geldi. Özkan, mahkeme kararlarını öne sürerek, dokunulmazlıkların kaldırılmasının yerinde olduğunu ileri sürdü. Özkan usul tartışmasının açılmasına itiraz etti.

HDP: 4 KASIM DARBESİ DEVAM EDİYOR

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kürsüde şunları söyledi: “Bugünde başka bir hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindesiniz. 4 Kasım darbesi devam ediyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku insanlığı esası almıyor. Parlamentoyla halk iradesiyle hiçbir işi kalmamıştır bu iktidarın. Bize gönderdiğiniz kararlar KCK Ana Davası’ndan Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ceza aldı. O hakimler FETÖ kumpasından içerdeler şu anda. Müebbet cezalar aldılar. Bu hakimlerin ceza verdiği milletvekillerimizi halkın yüzbinlerce oy verdiği milletvekillerini düşürmeye çalışıyorsunuz. Sakın FETÖ ile mücadele ediyoruz demeyin. 27’nci dönemde de ‘biz darbeci olmaya devam edeceğiz’ diyorsunuz. Aslında en büyük darbecinin siz olduğunu, bütün Türkiye halkı da biz de iyi biliyoruz. Hakan Fidan’ın yargılanmasına neden izin vermediniz? Hırsızlıklara, yolsuzluklara neden yargılama izni verilmedi. İşinize geldikçe yargıya talimat verip, Meclis önüne getiriyorsunuz. Soruyorum; neden bu dosya bugün getirildi? Kim verdi bu talimatı? Bu dosyalar okunmuyordu da bugünün anlam ve önemi nedir acaba? Bu faşizmdir. Çoğunluğun oligarşisidir.”

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının başkanlık divanında okunduğu sırada HDP ve CHP milletvekilleri, sıralara vurarak protesto etti.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi