İzmir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle iki ayrı yürüyüş gerçekleştirildi. İlkinde İzmir Kadın Platformu (İKP) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar “Sömürüsüz eşit ve özgür bir dünya için isyandayız” şiarıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplandı.

Yüzlerce kadının bir araya geldiği eylemde, “Öfkemizle sokakta isyanımızla barikat başındayız”, “Haklarımız ve hayatlarımız için isyanı yükseltiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “jinen civan tirsa faşizme peşengen berxwedana ne”, “Kriz varsa isyanda var”, “Kadın devrimine yürüyoruz” yazılı kadın hakları ve kazanımlarını konu alan yüzlerce döviz taşındı.

POLİS BARİKATINI AŞARAK YÜRÜDÜLER

Eylemde sık sık “Jin Jiyan azadi”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Deniz Poyraz isyanımızdır”, “Gelsin baba, gelsin koca, inadına isyan, inadına özgürlük” sloganları hep bir ağızdan yükseldi. Yürüyüş boyunca katledilen kadınların isimleri okunarak, isimlerini mücadelede yaşatılacağı belirtildi. Buradan ÖSYM önüne yürüyüş yapmak isteyen kadınların önüne ve etrafına yüzlerce polis barikat kurarak izin vermedi. Yoğun sağanak yağışının da hakim olduğu kentte kadınlar, polis barikatlarını aşarak ÖSYM önüne yürüdü.

İlk yürüyüşte 3 kadının polislerce gözaltına alındığı belirtildi.

2. KEZ BARİKAT AŞILDI

İlk yürüyüşü burada tamamlayan kadınlar bu kez Feminist Gece Yürüyüşü için Leman Kültür Merkezi önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürümek istedi. Kadınların yürüyüşüne burada da izin vermeyen polisler barikat kurdu. Ancak kadınların direnişi sonucu barikat bir kez daha aşılarak Feminist Gece Yürüyüşü’nü de gerçekleştirdi.

DENİZ POYRAZ UNUTULMADI

Feminst Gece Yürüyüşüne HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ile HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın annesi de kortejin en önünde yer aldı. Feminist Gece Yürüyüşü’nde de “Partiyarka ve yoksulluğa karşı feminist isyan” pankartı açılarak, Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. Burada da “Dünyada direnen kadınlara bin selam”, “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi.

Renga renk kıyafetleriyle yürüyüşe katılan kadınlar, ellerindeki erbane ve zılgıtlarıyla seslerini yükselterek, erkek devlet şiddetine karşı boyun eğmeyeceklerini, seslerini gür bir şekilde yükselteceklerini bir kez daha dilendirdiler.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi