KOLAY KAZANILMADI BU TOPRAKLAR!

19 Mayıs 1919 da emperyalizme karşı “tam bağımsızlık” Türkiye şiarı olan yola çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığın sadece savaşla kazanılamayacağı iktisadi olarak da bağımsızlık sağlanması gerektiğinin farkındaydı.

19 Mayıs da başlayan tam bağımsızlık mücadelesi için önce vatanın düşman işgalinden kurtulması gerekiyordu. 22 Ağustos 1921 tarihinde başlayan 22 gün ve 22 gece süren Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile vatan düşman işgalinden kurtuldu.

100. yılında Sakarya Meydan muhaberesinde yaşananlar tarihin tozlu raflarında kalmamalıdır. Bunun için eğitim- öğretim hayatımızın tüm aşamalarında kurtuluş savaşı mücadelesi en ufak ayrıntısı ile anlatılmalı ve okutulmalıdır. Ülkenin dört bir tarafı düşman işgali altında iken ve yokluk halinde ayağında çarığı olan milletin direnişi, kurtuluşu için verilen milli mücadele her yönüyle anlatılmalıdır.

Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez!

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa Büyük Taarruz’da savaşı kazanmak için Çiğiltepe’nin çok önemli olması nedeniyle Albay Reşat Bey’e bizzat Çiğiltepe’yi düşmandan temizlenmesini emretmiştir. Yunan Başkomutanın Çiğiltepe’nin stratejik önemini bilmesi nedeniyle Çiğiltepe’de direniş gösterir.

Albay Reşat Bey Mustafa Kemal Paşa’ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son vermiştir. Çiğiltepe, Reşat Bey’in intiharından birkaç saat sonra düşmandan temizlenmiştir. Vefatının sonrasında Albay Reşat Bey ve ailesine TBMM istiklal madalyası takdim etmiş ve soyadı Kanun çıktığında da Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Çiğiltepe” soyadı verilmiştir. Kolay kazanılmadı bu topraklar!

Bu savaş ile Atatürk dünyadaki tüm ezilmiş uluslara özgür ve bağımsızlık yolunu açmıştır. Kurtuluş savaşının zafere ulaşması tam bağımsızlığa ulaşmak isteyen toplumlara ışık olmuştur.

30 Ağustos’ da kazanılan savaş dünyada halkın emperyalizme karşı koyabileceğinin ve halkın kendi geleceğini kendi gücü ile tayin ettiğinin dönüm noktasıdır. Dünyada ezilen milletlere yol göstericiliğidir. Halkın özgürlüğü elde etmesinin mihenk taşıdır. Birilerinin boyunduruğu altında yaşamamanın yol göstericiliğidir.30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve  silah arkadaşlarını minnet, sevgi ve özlemle anıyorum.

Kalın sağlıcakla…