KKTC ve Metz AKM “Yol Kardeşliği” projesinde bir araya geliyor!

El Ele El Hakk’a dedik, “Yol Kardeşliği” projesinde bir araya geldi“Yol Kardeşliği” projesinde bir araya geldik!

Alevilerin Avrupa’dan Türkiye’ye, Kıbrıs’a uzanan ‘Yol Kardeşliği’ projesi ikinci adımıyla yoluna devam ediyor. Bu projeyle diyaloğu, dayanışmayı, paylaşmayı diri tutarak, yolu sürdürmeye kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz.

Yol kardeşliği projemizin, her türlü asimilasyona karşı; Alevilik inançsal hizmetleri olan erkânları, ritüelleri ve sosyal, kültürel çalışmaları kapsayan, özellikle inancımızın temel taşı olan musahiplik (kardeşlik) bağını yeniden canlandırıp, yaygınlaştıracağına inanıyoruz.

Avrupa’da ve Türkiye’de Alevilik inancı adına ortak mücadele eden Alevi kurum ve kuruluşlarına üye olan tüm canlarımızın Alevilik inançlarına uygun bilgi, görgü, eğitim başta olmak üzere Akademik çalışmalara da yer vererek, gelecek nesillerin yolumuza uygun yetişmesini, bu güzel yola sahip çıkılmasını sağlayacağına inanıyoruz.

Tüm aydın ilerici sivil toplum örgütleriyle işbirliğine giderek, eğitim de paydaş yaratarak gençlerimizin, çocuklarımızın eğitimine destek olmak, yani ihtiyaç sahibi öğrencilere nakdi (burs) veya ayni (kırtasiye malzemeleri, okul tefrişatı-tadilatı, gıda, giyim malzemeleri vb) yardımlar için birliktelik ve güç sağlayacağımız, “El Ele El Hakka” felsefesiyle çalışmalarımızı yürütmek için yol kardeşliğinde bir araya geliyoruz.

Bu hedefler etrafında, uzun yıllar birliğimizi sağlayamaya katkı sunacağına inandığımız “Yol Kardeşliği” projesinde yer almak isteyen kurumlarımızı, çatı kurumlarımıza başvurmaya çağırıyoruz.
“Yol Kardeşliği” projesine ikinci etapta katılan kurumlarımızdan, KKTC Alevi Kültür Merkezi – Kıbrıs ve Metz Alevi Kültür Merkezi – Fransa, yola ikrar vermek için bir araya geliyor.

Yol Kardeşliği etkinliği, 18 Mart 2022 Cuma, Saat 19.30’da Birlik Cemi ve 19 Mart 2022 Cumartesi, saat 19.30’da müzikal dinleti ile, KKTC Alevi Kültür Merkesi Lefkoşa, Cihangir Cemevi’nde gerçekleştirilecek. Bütün canları bekliyoruz.

Yol cümleden uludur.

Bu yola ikrar verenlere Aşk Ola.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyon Başkanı

Hüseyin MAT

İletişim tlf:
Kıbrıs: 00 90 539 1181 810
Metz: 00 33 760 55 62 00