CHP’nin 7’nci Dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı açtıkları tazminat davasını kazandıklarını açıkladı.

“Hesap sormaya devam edeceğiz”

Çelik sosyal medya platformu X üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın 01.06.2022 tarihli (TBMM Grup toplantısında) konuşmasında savurduğu hakaretler nedeniyle açmış olduğumuz “5 Kuruşluk dava” sonuçlandı. Erdoğan kaybetti! 7. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu kazandı… Mahkeme, Erdoğan’ın sözlerinin hakaret ve iftira kapsamında bulunduğunu hüküm altına aldı. Hesap sormaya devam edeceğiz!”

celal-celik.png

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan o dönem yatığı açıklamada Gezi direnişini hedefe alarak “Ağaç bahanesiyle çakılan kıvılcım bir anda ülkenin çıkarlarını hedef alan çatışmaya dönmüştü. Dolmabahçe’deki caminin içinde bu eşkıyalar, teröristler bira şişeleriyle caminin içini pisletmişti. Bunlar çürük, bunlar sürtük” demişti.

Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak konuşmasına şöyle devam etmişti:

“Terör sevici”

“Gezi olaylarının arkasında hangi güçlerin olduğunu tarih de yazacaktır. Bay Kemal de oradaydı. Çünkü başı çeken oydu. Bunlar ancak terör sevicileri ile beraber. Çünkü kendileri de terör sevici.”