Bianet yazarı Sinan Ok, kayyum uygulamaları üzerine yazılan 9 tezden 5’inin bizzat kayyumlar tarafından yazıldığını söyledi. Ok, Muradiye Kayyumu’nun memnuniyet anketine rağmen 31 Mayıs seçimlerinde halkın DEM Parti eş başkanlarını seçtiğini de hatırlattı.

Bianet yazarı Sinan Ok, halkın oylarıyla seçilen belediye başkanlarının yerine atanan kayyumların, kayyumlukla ilgili tezler yazdıklarını söyledi.

Bianet’te ki yazısında Ok, “Sekiz yıl geçmiş kayyum uygulamasına dair yapılmış tezlere baktığımızda, tez sayısının dokuz (5’i doktora, 4’ü yüksek lisans) olduğunu görebiliyoruz. Yani yüzlerce belediyede, hukuku askıya alarak yapılan ve 20-30 milyar TL’lik borç yükü, bir o kadar bütçe harcamasına mal olan bu hukuksuzluğun “hesabı”, “akademik açıdan da” henüz sorulmaya başlanmamıştır” dedi.

Ok, kayyumluk üzerine tez yazan ve “Dr.” unvanı kazanan beş kişiden üçünün, OHAL döneminde çeşitli illerde kayyumluk yaptığını söyleyerek, “Bir kayyum da “kayyumluk” üzerine yüksek lisans tezi yazmış” diye kaydetti.

Kayyumdan “memnun” kenti DEM Parti kazandı

Van/Muradiye Kayyumu Melih Aydoğan’ın “Belediyelerde kayyımlık algısı ve uygulamadaki görünümü: Van-Muradiye Belediyesi örneği” başlıklı yüksek lisans tezindeki “kayyumdan memnuniyet” anketine de yer veren Ok, “Tezin kabul edilmesine müteakip yapılan yerel seçimde Muradiye halkı kayyum uygulamasına onay vermeyip yeniden DEM Parti’li eş başkanları seçti” ifadesini kullandı.