Çocuklara yönelik cinsel istismara evlilikle af düzenlemesine karşı kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında ses çıkardı: “Çocuk istismarının affı olmaz!”

Çocuk yaşta evliliklerin af kapsamına alınmasını öngören yasa değişikliği bir kez daha meclise gelecek. “Bu istismardır, istismarın affı olmaz” diyen kadınlar ise bu yasa değişikliğine tepkili. Türkiye’nin çeşitli illerinde kadınlar bugün yaptığı eylemlerle istismar affına karşı ses çıkarıyor.

“ÇOCUK İSTİSMARININ AFFI OLMAZ”

Daha önce kamuoyunun tepkisiyle iki kere geri çekilen “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” düzenlemesinin yeniden Meclis gündeminde olmasına karşı kadınlar, bugün 45’i aşkın ilde “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul’da Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformunun Limonlu Bahçe’de yaptığı basın açıklamasında konuşan Avukat Hülya Gülbahar, “Türkiye hukuk sistemi adım adım evrilmek isteniyor. Çocuklarla cinsel ilişki yaşı yeniden düzenlemek isteniyor. Af dediğimiz şey fiili olarak çocuklarla cinsel ilişki yaşının ve evliliğin 12’ye hatta 9’a indirilmesi ve bu duruma hukuku kılıflar hazırlanması anlamına geliyor. Anayasa Mahkemesi’nin birden çok evliliği ve çocuk evliliklerini engelleyici niteliği olan medeni nikah olmaksızın dini nikah yapma yasağını iptal etmesi de bu konuyla doğrudan ilgili bir düzenlemedir” dedi.

Kadınlar çocuklara yönelik cinsel istismara evlilikle af düzenlemesine karşı Ankara, İzmir, Adana, Dersim, Eskişehir, Antalya, Diyarbakır, Mardin ve pek çok ilde  sokağa çıktı.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi