İstanbul’un Sancaktepe ilçesine bağlı İnönü Mahallesi muhtarı Nilüfer Kantekin, çalışmalarını gazetemize anlattı. Kantekin, “Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir” dedi.

HABERİN VİDEOSU

https://www.youtube.com/watch?v=mkCacHGWGHg

Nilüfer Kantekin, 1978 Tokat doğumlu. İstanbul’un Sancaktepe ilçesine bağlı İnönü Mahallesi’nin muhtarı. İnsanların hayatlarına dokunarak birçok şeyi güzelleştirmeye çalışan Kantekin, muhtar olmadan önce Sancaktepe Tokatlılar Kadın Birliği adında kadınları bir araya getirmiş. Platformu kadınların birbirleriyle dayanışmaları için kurduklarını ifade eden Kantekin, “Tek amacım artık kadınlar her yerde, her alanda olsun. Sadece muhtarlıklarda değil, milletvekili olsunlar, başbakan olsunlar, demokrat, diplomat olsunlar. Yani her alanda kadının eli olmalı, bence kadının elinin değdiği her yer güzelleşir” dedi.

PLATFORM YARDIMA İHTİYACI OLAN BİRÇOK KADINA YARDIM ETMİŞ

Oluşturdukları platform ile yardıma ihtiyacı olan birçok kadına yardım ettiklerini söyleyen Kantekin, karşılaştıkları olayların bazılarını şöyle anlatıyor:

“Kadınlarımızla birlikte bir whatsapp grubu kurduk. Birisinin eşyaya ihtiyacı oldu, ben gruba attım ‘arkadaşlar elinizde var mı?’ diye. Sağ olsunlar hemen el atan kadın arkadaşlarımızla birlikte bir gün içinde arkadaşımızın evini dizdik.

Bir kadın arkadaşımız 2 yaşında çocuğuyla birlikte sokağa atılmıştı. Bir arkadaşım beni aradı ve ‘Biz eve yerleştirdik ama ev şu an bomboş. Hiçbir şeyi yok elinde sadece bavulu var’ dedi. Ben bunu gruba attım. Atmamla birlikte koltuğu, yatak odası, dolabı, televizyonu geldi, maddi yardım geldi direk teslim ettik, kirasını ödedik. 2 yaşındaki çocuk için kıyafet yardımında bulundu arkadaşlarımız. O kadar çok yığılmış ki yardımlar ihtiyaç sahibi arkadaşımız beni aradı dedi ki ‘Nilüfer abla bana çok fazla eşya geldi, başka ihtiyacı olanlar da vardır. Sizden ricam bunları başkalarına verelim. Bana bu kadar paraya da gerek yok, şu kadarını da teslim edebilirim. Başka birisi de bana para yardımında bulundu’ dedi. Başka kadın arkadaşımıza bile dokundu.

Muhtar olmadan 3-4 sene evveldi. Bir kadın arkadaşımız sokakta dayak yiyordu. Whatsapp grubuna konumuyla birlikte attı. Ben de orada bir yerde bulunuyordum ve arkadaşlarımızla birlikte gittik. Döven adam neye uğradığını şaşırdı. ‘Siz vuramazsınız’ dedik. Ben tek başıma gitmiş olsaydım bir şey yapamazdım. Ama birlikte gittiğimiz için birçok şeyi başardık orada. Hemen emniyete gittik, oradan hastaneden sağlık raporunu aldık. Daha sonrasında kadın arkadaşımız İzmir’e annesinin yanına çocuklarıyla birlikte yerleşti.”

KADINDAN MUHTAR OLUR MU?

Muhtar adaylığı sırasında “Kadından muhtar mı olur? Otur evinde” diyen erkeklerin çok olduğunu ancak bunun yanı sıra “sen bu işi yaparsın, herkese eşit mesafede davranacağına biz inanıyoruz” diyen erkeklerin de olduğunu belirten Kantekin, siyaseten görüş farklılığı olan insanlardan bile destek gördüğünü söyledi.

HERKESİN MUHTARI

Muhtar seçildikten sonra tek amacının herkesin gönlünü kazanmak olduğunu dile getiren Kantekin, “Hiç kimseyi soyutlamadan, tamamen muhtarlık altında herkese kucak açmak istiyorum. Burada dil, din, ırk, siyasi görüş ayırmaksızın herkesin muhtarıyım ben” dedi.

SOKAK TEMSİLCİLİKLERİ

Kantekin, muhtar seçildikten sonra ilk iş olarak sokak temsilcilikleri kurmuş. Mahallede bulunan 68 sokak ve 5 caddenin çoğunun temsilcileri olduğunu söyleyen Kantekin, her temsilcinin kendi sokağındaki eksiklikleri, sorunları kendisine bildirdiğini ve kendisinin de gerekenleri yerine getirdiğini ifade etti.

ÇOCUKLAR İÇİN MAHALLE ŞENLİKLERİ

Mahalledeki çocuklar için hem eğitici hem de eğlendirici bir şenlik düzenlediklerini kaydeden Kantekin, “Deneysel etkinlikler düzenledik katı, sıvı, gazı öğrenmeleri açısından fen bilimleri dersleri verdik. Psikolog desteğiyle eğitimli, eğlenceli etkinlikler düzenledik. Ayrıyeten müzikal etkinlikler de düzenledik. Bunu neden yaptık; memleketine, tatile gidemeyen, burada dört duvar arasında kalmış çocuklarımız için etkinlikler düzenlemek zorundaydık. Çünkü bağımlılıkla mücadele şu anda hat safhada. Çocuklarımız farklı kötü alışkanlıklar edinmeye başladılar. Bağımlılık dediğim zaman sadece eroin, esrar anlaşılmasın sosyal medya da bir bağımlılıktır, televizyon da. Çocuklar bu alışkanlıklardan da kurtulup sokaklarda hayat bulsunlar diye biz bu etkinlikleri düzenledik. Şu anda benim kapıma çocuklar bile geliyor. Annesinin elinden kaçıp bizim kapının önünden geçtikleri zaman ‘Nilüfer ablayı öpmeden gitmem’ diyenler oluyor. Ben bundan çok mutlu oluyorum gerçekten de” diye konuştu.

Tüm çabasının mahallesini güzelleştirmek, örnek bir mahalle yapmak olduğunu belirten Kantekin, bunu tek başına yapamayacağını bu yüzden mahalledeki herkesin yardımına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şu anda Tüm Yetimleri Korum Derneği ile iletişim halinde olduğunu ekleyen Kantekin, bu dernek İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte mahalle sakinleri için panorama e miniatürk gezileri düzenlediklerini söyledi.

GÜZEL İZLER BIRAKMAK

Kadına yönelik şiddetin, tacizin, öldürmenin gün geçtikçe arttığına da değinen Kantekin, şunları dile getirdi:

“Kadın kadının düşmanı olmasın, dostu olsun. Kadın kadının elinden tutsun. Yükselen kadınları asla aşağı indirmeye çalışmasınlar. Bu süreç zarfında bütün kadınlarımıza korkmamalarını söylüyorum. Hiçbir şeyden korkmasınlar, doğru gördükleri her şeyin peşine koşsunlar. Kırsınlar o duvarları. Bize verilmiş bu hayatı boşu boşuna evlerinde geçiriyorlar. Bir şeyler yapmaları gerekiyor. İz bıraksınlar. Desinler ki ‘Bu dünyadan bir Nilüfer geçti. Bu dünyadan bir Mahbip geçti.’ Benim istediğim güzel izler bırakmak. Birlikte olursak zaten başarırız.

HER GÜN BİR KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

Maalesef ki erkek şiddeti hat safhada. Psikolojik baskı da bir şiddettir. Bana da psikolojik baskı uygulandı, uygulanmadı değil. Bir ay içerisinde 30 kadınımız öldürülüyor en az. Bir güne bir kadın düşüyor, düşünün. Eşi, babası, kardeşi, çocuğu tarafından öldürülüyor.

Geçtiğimiz aylarda bir kadın arkadaşımız oğlu için yardım istemişti. Oğlu uyuşturucu bağımlısı. Ölümle de tehdit etmişti kadını. Ben kadından polise gitmesini ve onu ölümle tehdit ettiğini söylemesini istedim. Birkaç fikir verdim ama maalesef kendi evladını emniyete şikayet etmemişti. ‘Ben oğlumu nasıl emniyete şikayet ederim’ dedi ve o kadın şu anda hayatta değil. Uyuşturucu parası vermediği için oğlu tarafından öldürüldü. Ben o kadını kurtaramadığım için çok üzgünüm. Keşke daha fazla bir şey yapabilseydim ama bizde de bir yasa var çocuk istemediği sürece tedavi edilemiyor. Bu yasanın bir an önce değişmesi gerekiyor.

Kadın polise gittiği zaman ilk olarak uzlaştırmaya gidiyorlar. Prosedürün bir an önce değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yasaların da değişmesi gerektiğini düşünüyorum. İyi hal indiriminin kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyorum ben. Mesela arkasında dayısının olmasının da kesinlikle söz konusu olmaması gerekiyor. Taciz ve tecavüz gibi suçları işleyen bir insana kesinlikle taviz verilmemesi gerekiyor. Yasalar bu şekilde işlemeli. İyi hal indirimi kesinlikle olmamalı. İstanbul Sözleşmesi kesinlikle uygulanmalı. Bunun başka yolu yok. Başka türlü kadınlar kurtulamaz.”

Mahbip DİLEK/İSTANBUL