https://youtu.be/KKIrB1NfCbk

Çekmeköy kadın platformunun kocası tarafından öldürülen Gözde ÇELEN için çekmeköy metro istasyonu’nun önünde basın açıklaması yaptı, basın açıklamasına kadınlar  ellerinde dövüzlerle geldiler ve  İstanbul sözleşmesi yaşatır, vaz geçmiyoruz dediler. Basın açıklaması şöyle.

Sevgili kadınlar, Geçtiğimiz gün, boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından katledilen, komşumuz Gözde ÇELEN için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Her gün, haberlerini aldığımız binlerce kadın cinayetinden biri olan Gözde ÇELEN’in, öldürülmesine ilişkin ayrıntılar basında yer aldı. Cani katil, yani Gözdenin çocuklarının da babası olan 11 yıllık kocası, Gözde’ye, ya benden boşanmayacaksın, ya baba evine döneceksin yada öleceksin buyurmuş.

Erkek egemen sistemin ve zihniyetin sonucudur bu.

Bu zihniyet kadını kendine tabii kılmak istiyor en ufak itirazda ise şiddete başvuruyor. Bu yüzden kadınlar şiddetin her türlüsüne maruz kalıyor. Aile bütünlüğünün korunması adına yapılan bütün politikalar, yasalar, söylemler, ceza indirimleri kadınların kurban edilmesine yol açıyor.

Kadınlar, sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için öldürülüyor ve öldürülmeye devam ediyor. •

Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için meclis’te komisyonlar kuranlar, • Aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, •

Şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, • İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesini sağlayanlar, •

Öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar, Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.

Geçtiğimiz ayın verilere göre öldürülen 24 kadından 12’si ayrılmak-boşanmak istemek, reddetmek, kıskançlık gibi hayatlarına dair karar aldıkları bahanesiyle öldürüldü.

Bu bahaneleri meşrulaştıran, “Kadınlar kendi hayatları üzerinde dahi söz sahibi değildir” diyen bu kararlara karşı mücadelemiz sürecek, hiçbir kadın asla yalnız yürümeyecek! Buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bilinsin ki yasta değil, isyandayız! Hukuki güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz. Şiddete alışmayacağız, her türlü ise mücadele edeceğiz.

Katledilen kız kardeşlerimizin davalarının takipçisi olacağız. Bir araya gelecek, örgütlenecek, güçleneceğiz. Yaşamımızın elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz, her bir girişimin en ağır biçimde cezalandırılmasını sağlayacağız. Toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz, yasaların etkin işletilmesini istiyoruz. Ve tekrar ediyoruz, İstanbul sözleşmesi yaşatır, İstanbul sözleşmesini istiyoruz.

SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ !!!