İzmir’de 7 cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi, Alevi kurum temsilcilerini memnun etti. Sosyal medyadan mesajlarını paylaşan temsilciler, İzmir’deki durumun diğer cemevleri için de hayata geçmesini beklediklerini kaydettiler.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, il genelindeki 7 cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi kararı aldı. Karar oylanırken AKP ve MHP’li belediye meclis üyeleri ret oyu verirken CHP ve İyi Parti kabul oyu verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Bornova ilçesinde 2, Aliağa, Bayraklı, Çiğli, Konak ve Selçuk ilçelerinde birer cemevinin imar planlarına ibadethane olarak işlendi.

“DARISI DİĞER BELEDİYELERE”

Bu karardan Alevi kurum başkanları, dedeler ve İzmir’de yaşayan Aleviler memnuniyet duydu.

Sosyal medyadan paylaşım yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, “Teşekkürler İzmir. Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi. Mecliste cemevlerine ibadethane statüsü verilmesine dair önerge oy çokluğuyla kabul edildi. Darısı diğer belediyelere…” dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in cemevine ibadethane statüsü veren öneriyi mecliste kabul etmelerinden dolayı teşekkür etti. Fırat, darısı İstanbul’un başına dedi.

Baba Mansur Ocağı dedelerinden Ali Haydar Kurt, “Aleviler vardır, Alevilik haktır!” diyerek, herkes için hayırlı olmasını diledi.

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şube Başkanı Hüseyin Han da, “Aşk ile İzmir. Gül cemalinize aşk olsun. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi cemevleri Alevilerin ibadethanesidir, kararını AKP ve MHP red oylarına karşın oy çokluğu ile kabul etti” ifadelerini kullandı.