İstanbul’da 58 kadın gözaltına alındı:

 

 

 

İstanbul’da toplanan yüzlerce kadının Taksim’e yürümesini engelleyen polis kadınlara biber gazlarıyla müdahale etti. Tüm engellemelere rağmen eylemlerini gerçekleştiren kadınlar; “Bu isyan bitmeyecek” dedi.

“FEMİNİST BİR DÜNYA KURANA KADAR BU SOKAKLARDAN İSYAN VE MÜCADELE EKSİLMEYECEK”

Sıraselviler Caddesi’nde katledilen kadınların isimlerini sayarak açıklamalarına başlayan kadınlar, cezaevinde tutuklu bulunan kadınlara da dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“20 yıl önce Taksim Mis Sokak’ta bir grup feminist bir araya gelerek savaş çıkaran devlet başkanlarının hepsi erkek tesadüf mü dedik ve ilk feminist gece yürüyüşünü başlattık. Bugün bu gece, 8 Mart 2022’de yine erkeklerin çıkardığı savaşın ve yoksulluğun gölgesinde on binlerce kadın bir aradayız feminist bir dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan diyoruz. İddiamız sadece bugünü kutlamak için değil, sadece kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı kaldırmak için değil, sadece eşitlik için değil. Dünyayı değiştirmekte gözümüz var. Feminist bir dünya kurana kadar bu sokaklardan isyan ve mücadele eksilmeyecek.”

“EMEĞİMİZİN SÖMÜRÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Varlığımız aile ile tanımlandıkça, ‘aile değiliz, kadınız, feminist isyandayız!’ demeye devam edeceklerini kaydeden kadınlar; “İktidarınLGBTİ+lara yönelen homofobik, transfobik, nefret dolu sözlerine; LGBTİ+ların iş, barınma ve hatta yaşam hakkının yok sayılmasına dayanışmamızla ve mücadelemizle cevap veriyoruz. Ev içi işleri karşılıksız yapmamızı bekleyen, bize en güvencesiz, en düşük ücretli işleri dayatan, kadın emeğini sermayeye ucuz işgücü haline getirenlere karşı emeğimiz bizimdir, emeğimizin sömürülmesini kabul etmiyoruz!’ diyoruz. Salgının, ekonomik krizin tüm yükünü bize yükleyenlere, bizi yoksullaştıranlara karşı evlerde, fabrika önlerinde, ofislerde, şantiyelerde, meydanlarda direnmeye devam ediyoruz. ‘Mağdur’ olduğunu söyleyen erkekleri güçlendirmek adına nafaka hakkımızın gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Patriyarkaya karşı mücadele eden kadınların ve kadın siyasetçilerin hapsedilmesini, KHK’larla, kayyumlarla kadın örgütlerinin ve kadın danışma merkezlerinin kapatılmasını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

“YAŞASIN FEMİNİST MÜCADELEMİZ!”