İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı, Cumhuriyetin 96. yıl dönümünde panel düzenledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümünde, İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarka eğitimci yazar Neşe Doster ve Araştırmacı yazar Rıza Zelyut katıldı.

Panel siyasi parti temsilcileri, Alevi inanç kurumlarının başkan ve yönetimleri, sivil toplum kuruluşları, yazarlar, iş insanları ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Panelin sunumunu Başak İkiz yaptı.

Panelde açılış konuşmasını İstanbul Cemevi Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Gazi Arslan yaptı.

“YOL BİLİMSEL EĞİTİMDEN GEÇİYOR”

Gazi Arslan konuşmasında şunları ifade etti:

Bizler bugün Cumhuriyetin kuruluşunun 96‘ıncı yılını kutlarken, aslında Cumhuriyeti kutlamak yerine anlamak ve daha iyi anlatmak gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü; bugün Cumhuriyet, kuruluş felsefesinden maalesef uzaklaştırılmış, içerisi boşaltılmaya çalışılan ve geçek işlevinin dışında bırakılmak istenen, birçok değeri yok edilmiştir.

Atatürk’e göre sadece cumhuriyete sahip olmak yeterli değildir. ‘Ona layık olmak da gereklidir’ diyordu. Bunun için de gereken yol yine bilimsel eğitimden geçiyor.

Hürriyet ve bağımsızlığın kıymetini, erdemli, özverili, çalışkan gençler, savaş meydanlarında şehit düşenler kadar iyi bilmelilerdir, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘bağımsızlık; hürriyet, cumhuriyet bundan böyle savaşarak değil, bunların değerini bilerek korunacaktır’ demiştir.

Bu bağlamda bizlerin de en büyük hedefi pirimiz Hünkar Hacı Bektaş-ı Vel’inin, ‘ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’ felsefesinde olduğu gibi, ilime bilime giden bu yolda elimize aldığımız ehlibeyt meşalesi ile ve gönlümüzdeki Hak Muhammet Ali aşkıyla, Atamızın, Cumhuriyeti emanet ettiği gençliği yarınlara ve hayata hazırlamaktır. Bizler için Cumhuriyet değerleri çok önemlidir, Çünkü Cumhuriyetin tüm aşamalarını ulu önderimiz Atatürk, devlet, millet ve ulus bilinciyle, oluşturmuş ‘özgürlüğün demokrasinin ve laikliğin yegane güvencesi ise Cumhuriyet’ demiştir.”

Arslan’ın arkasından söz alan panelist Rıza Zelyut, Atatürk ve Cumhuriyet noktasında, Alevilerin felsefi yaklaşımını, Cumhuriyet öncesi ve sonrası Alevi toplumunun yaşadığı sıkıntıları ve gelişmeleri ele aldı.

Panelist eğitimci yazar Neşe Doster ise Cumhuriyet öncesi ve sonrası kadını anlatan konuşmasında dinleyicilerine duygu dolu anlar yaşattı. Doster, Cumhuriyet tarihini dile getirirken bugün bile kadının yaşadığı kötü süreçleri ele adı. Çocuklar ve gençlerin eğitimi konusu üzerinde duran Doster, Cumhuriyetin kadına ve gençlere kazancının neler olduğuna da değindi.

Panelin bitiminde kısa bir müzik dinletisi de yapıldı. Deyişler ve şiirler okundu.