İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi.

İBB sürece ilişkin şu açıklamayı paylaştı:

“İBB İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022’de Sancaktepe Belediyesi’ne kaçak yapının denetimi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. Üç ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamadı. İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı.

4 Ağustos tarihinde İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi’ne sorumluluğu hatırlatıldı.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını altı yaşındayken bir tarikat üyesiyle “imam nikahıyla evlendirdiği” ortaya çıkmıştı. Türkiye gündemini sarsan olaya tepki yağmıştı.

 

İBB tarafından yapılan açıklamada, “Beş blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi” denildi.