CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova, MHP’nin paylaştığı videoya ilişkin kulis bilgilerini aktardı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Ferdi Tayfur’un “Söyleten Sensin” şarkılı mesajı dikkat çekti. Mesajın adresinin neresi olduğuna ilişkin tartışma başlarken, ilk kulis bilgileri de ortaya çıktı.

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, MHP’nin paylaştığı videoya ilişkin kulis bilgilerini aktardı.

CNN TÜRK’ün aktardığı habere göre Canova, şunları söyledi:

“Sağlıklı olduğunu vurguladı”

Devlet Bahçeli’nin yürüyüş yaptığı yer, Ankara’da bir spor kulübünün tesisleri. Öğrendiğime göre hemen her gün fırsat buldukça akşam üzeri yürüyüş yapıyor. Evinde düştüğü için kolu sargıya alınmıştı. Tamamen iyileştiği bilgisini edindim. Zaten dün yayınlanan görüntüde de kolunda artık sargı olmadığı görülüyor.

Aslında o görüntünün X’ten paylaşılmasının ana nedeni de TBMM’deki özel oturuma ve resepsiyona katılmaması sonrası, ‘Sağlık durumu iyi değil, ameliyat olacak’ iddialarını yalanlama amaçlı. Sağlıklı olduğunu o görsel ile vurguladı Devlet Bahçeli.

Diyarbakır’da bayrak meselesi

Ama bir de fonda kullanılan şarkı var. Ferdi Tayfur’un söylediği ‘Sensin’ isimli parçası. Şarkının sitem dolu sözleri dikkat çekti. MHP kulislerinde nabız tuttum. Öncelikle şunu söyleyeyim; Devlet Bahçeli’nin TBMM 23 Nisan törenlerine katılmamasının da bu şarkı ile vermeye çalıştığı mesajın da kodları var.

İki temel nedenden söz ediliyor. Birincisi DEM Parti’nin kazandığı Diyarbakır Belediyesi’nde ilk icraatın belediye meclis salonundaki Türk bayrağının kaldırılması. MHP lideri buna çok tepkili. Bu duruma, karşısındaki tepkisizliğe bir tepki olarak Meclis’e gitmediği konuşuluyor. İlgililerin gereken tepkiyi göstermediği düşüncesi var MHP’de. Devlet Bahçeli bu konuda yaptığı açıklamada, ‘Türk bayrağını kabullenemeyenler, vatandaşlıktan derhal çıkarılmalı, mallarına-mülklerine el konulmalı, bunun yanında DEM Parti hakkında kapatma davasının açılarak bölücü milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmalı” ifadelerini kullanmıştı. Bu durumu özgürlük ve demokrasi çerçevesinde normalleştirip yumuşatmak felakete çanak tutar uyarısında bulunmuştu. Bahçeli’nin bu tutumuna karşın ilgili konumda olanların güçlü ve net bir tavır koyamadığı ifade ediliyor.

“AKP’ye MHP kaybettirdi” söylemleri

İkinci neden ise yerel seçim sonrası gündeme getirilen bir söylem. AK Parti’nin seçimdeki oy oranı gerilemesinin MHP’den dolayı olduğuna ilişkin bir takım tespitler. Bu tespitler bazı eski AK Partili kurmaylarca da açıktan yapıldı. En son Fatih Erbakan, TBMM resepsiyonunda gazetecilere ‘AK Parti’ye biz kaybettirmedik, bazı yerlerde MHP kaybettirdi’ dedi.

İşte bu söylem de MHP’de rahatsızlık yaratıyor. MHP’nin bakışı bunun aksine. Güç kazandırdığı yönünde ve varlığını işbirliğine dayandırdığı yaklaşımları topyekûn reddediliyor.”