Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada ifade veren Ömer Zengin, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın geçmişte cemaat yurtlarında kaldığını, Meral Akşener’in ricasıyla Ülkü Ocakları yönetimine alındığını iddia etti.

Silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in ölümüyle ilgili soruşturma geçen günlerde tamamlandı. İddianamesi hazırlanan davanın soruşturma dosyasına, İYİ Parti kurucusu ve eski Genel Başkanı Meral Akşener’in de ismi girdiği ortaya çıktı.

Sözcü’den Can Bursalı‘nın haberine göre, Sinan Ateş’in yakın arkadaşı olan Ömer Zengin, tanık sıfatıyla savcılığa verdiği ifadede, Ülkü Ocakları’nın şimdiki Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın, Akşener’in rica etmesi üzerine Ülkü Ocakları İstanbul İl Yönetimi’ne alındığını ileri sürdü. Yıldırım’ın cemaat yurtlarından Ülkü Ocakları’na geçiş yaptığını da iddia eden Zengin, “Ben suikastin Ahmet Yiğit Yıldırım, İzzet Ulvi Yönter, Olcay Kılavuz ve Nevzat Ünlütürk tarafından organize edildiğinden emin oldum” ifadelerini de kullandı.

Olcay Kılavuz döneminde il başkanı oldu

Almanya’da yaşayan ve savcılığın çağrısı üzerine Türkiye’ye gelerek ifade veren Zengin’in işaret ettiği dönemde, Meral Akşener Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) henüz ayrılmamıştı. Yıldırım’ın Ülkü Ocakları İstanbul İl Yöneticisi olduğu dönemde Akşener, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görev yapıyordu.

İstanbul İl Yönetimi’ne ilk olarak Sosyal Faaliyetlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak giren Yıldırım, daha sonra eski Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz tarafından İstanbul İl Başkanı olarak atandı.

Zengin ifadesinde, Olcay Kılavuz’un görevden alınıp yerine Sinan Ateş’in getirildiği dönemde, Ahmet Yiğit Yıldırım’ın da genel başkan olarak adının geçtiğini söyledi.