HDP’li Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediye başkanlarının tutuklanmasının ardından yerlerine kayyum atanırken, Yüksekova kayyumunun ilk icraati, makam odasına Erdoğan fotoğrafı asmak oldu.

15 Ekim’de yapılan operasyonlar sonucu gözaltına alınan ve ardından tutuklanan HDP’li Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediye eş başkanlarının yerine kayyum atandı.

Nusaybin Belediye Eş Başkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kurt’un, ‘terör soruşturması’ gerekçe gösterilerek tutuklanmasının ardından Nusaybin Belediyesi’ne kayyum atandı. Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, belediye başkanı olarak görevlendirildi.

Yine 15 Ekim’de gözaltına alınan Yüksekova Belediyesi Eş Başkanları İrfan Sarı ve Remziye Yaşar da, dün çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamaları ile tutuklandı. Yüksekova Belediyesi’ne Kaymakam Osman Doğramacı kayyum olarak atandı.

Tutuklanan HDP’li Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Cihan Karaman’ın yerine de Vali İdris Akbıyık kayyum olarak atandı.

YÜKSEKOVA KAYYUMU MAKAM ODASINA ERDOĞAN’IN FOTOĞRAFINI ASTI

HDP’li Yaşar’ın, yerine atanan Kaymakam Doğramacı, saat 08.30 sıralarında belediye binasına gelerek, makam odasına AKP’li CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan’ın fotoğrafını astı. Ardından gazetecilere açıklama yapan Doğramacı, İçişleri Bakanlığın’ın talimatı ve valiliğin görevlendirmesiyle Yüksekova Belediye Başkan vekilliğine atandığını belirterek şöyle konuştu:

“İnşallah bütün Yüksekova’ya hayırlı uğurlu olur. Süreci anlatmaya gerek yok. Bundan sonrasını konuşmak lazım. Burası büyük bir ilçe ve potansiyeli de çok yüksek. Yolumuz uzun. Zamanız kısa. Bu noktada sayın valimizin bizi buraya uygun görmeye, sayın bakanlığımızın bu husustaki bize verdiği görevle en iyi şeklide yapmak noktasında elimizden gelen gayretle göstereceğiz.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi