Haydarpaşa Garı ihalesininin sonucuna ve İBB’nin ihaleden elenmesine tepki gösteren Tokat İl Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Halil Bakan, bunun Atatürk Orman Çiftliği ihalesinin rövanşı olduğunu kaydetti.

Haberin Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=nKC2DmeWSdg&feature=youtu.be

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Haydarpaşa Garı’nın atıl durumda olan depo sahaları bölgesini kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere kiralamak için ihale gerçekleştirmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleden hukuksuz bir şekilde elenmişti.

İhaleyi Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketinin sahibi Hüseyin Avni Önder kazandı. Gazeteci İsmail Saymaz’ın sosyal medyadan paylaştığı bilgilere göre, Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketinin sahibi Hüseyin Avni Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının eski genel müdürü.

İhaleden elenen İBB, bölge idare mahkemesine başvurarak ihale kararına itiraz etti ve Anadolu Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

CHP Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi avukat Durmuş Türk ile Tokat İl Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Halil Bakan ihale soncuna ilişkin görüşlerini bizimle paylaştı.

“TARİHİ YERLER TOPLUMA AİTTİR”

İhale sonucuna tepki gösteren CHP Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi avukat Durmuş Türk, İstanbul denince akla gelen ilk yerlerden birinin Haydarpaşa Garı olduğunu ifade ederek “İstanbul’a valizini alıp gelenlerin ilk ayak attıkları yer. Bu yerler tarihi ve topluma iat yerlerdir. Dolayısıyla İstanbul halkıyla özdeşleşmiş olan bir yerin de tekrardan İstanbul halkının elinde bulunmasında fatda var diye düşünüyoruz” dedi.

“ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ İHALESİNİN RÖVANŞI”

Tokat İl Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Halil Bakan da Atatürk Orman Çiftliği ihalesini CHP’li Ankara Büyükşehir Belediyesinin kazandığını hatırlatarak Haydarpaşa Garı ihalesinin bunun rövanşı olduğunu belirtti. Bakan, İBB’nin itiraz başvurusunun kabul edilerek ihaleye fiili olarak katılmasını umut ettiğini de ekledi.

 

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi